Ana Sayfa Tıp&Sağlık Beyin Düşünerek Ne Kadar Kalori Yakabilir?

Beyin Düşünerek Ne Kadar Kalori Yakabilir?

1984’te, Dünya Satranç Şampiyonası, unvan için yarışan seçkin bir Rus oyuncu olan endişe verici derecede zayıflamış olan Anatoly Karpov’un çerçevesi nedeniyle aniden iptal edildi. Geçen beş ay ve onlarca maç boyunca Karpov 22 lb kaybetmişti. (10 kilogram) ve organizatörler sağlığı için endişeleniyorlardı.

Emma Bryce – Live Science Contributor

Karpov, oyunun aşırı fiziksel etkilerini deneyimleme konusunda yalnız değildi. ESPN , satranç yarışmacısının o zamandan bu yana bu kadar önemli bir kilo kaybı yaşamadığı halde, seçkin oyuncuların bir günde tahmini 6.000 kaloriye yakılabildiği bildirildi – hem de hepsini koltuklarından hareket etmeden .

Beyin bu büyük enerji alımından sorumlu mu? Bu, daha yoğun düşünmenin kilo vermenin basit bir yolu olduğu anlamına mı geliyor? Bu soruyu çözmek için satranç takıntılı olmayan bir beyin tarafından ne kadar enerji kullanıldığını anlamamız gerekir. 

Vücut stabil iken; nefes almanın, sindirmenin ve sıcak tutmanın temelleri dışında herhangi bir faaliyette bulunmadığında – beynin, vücudun genel enerjisinin% 20 ila% 25’ini, özellikle glikozu şaşırtıcı bir şekilde kullandığını biliyoruz. . 

Bu, ortalama bir kadın veya erkek için sırasıyla 350 veya 450 kalori anlamına gelir. Çocukluk döneminde, beyin daha da açtır. Duke Üniversitesi’nden evrimsel antropoloji profesörü Doug Boyer, “Ortalama 5-6 yaşlarında, beyin vücudun enerjisinin% 60’ını kullanabilir.” Dedi. 

Glikoz kaynaklı ışıltılı alışkanlık, beyni vücutta enerji açısından en pahalı organ haline getirmekte ve beyin genel olarak vücudun ağırlığının sadece% 2’sini oluşturmaktadır. 

Aç beyin

Duke Üniversitesi’nin evrimsel antropoloji yüksek lisans öğrencisi Arianna Harrington, beynin çektiği enerjinin çoğunun, beyindeki nöronların, sinaps adı verilen hücre yapıları boyunca iletilen kimyasal sinyaller yoluyla birbirleriyle iletişim kurmasına olanak sağlamaya adadığını belirtti. “Enerjinin çoğu sinaps ateşlemesine doğru gidiyor. Bu, beyindeki en pahalı işlemlerden biri olduğu düşünülen membranlar arasında iyonların taşınmasını içeriyor.”

Ayrıca, beyin asla dinlenmiyor, diye açıkladı; Uyuduğumuzda, vücudumuzun fonksiyonlarını korumak için hücreler arasındaki sinyalleri yakmaya devam etmek için hala yakıt gerekir. Dahası, beyne hizmet etmek, nöronlara karşı beslenmeyi kanalize etmek için var olan hücre filolarıdır. Ve bu hücrelerin hayatta kalmak ve işlerini yapmaya devam etmek için vücudun glikoz paylarından almaları gerekir. Beynin inşa edilmesine adanan büyük kaynaklar ayrıca, yoğun gelişim dönemlerinde, 5 ya da 6 yaşındayken beynimizin, yetişkin beynimizin ihtiyaç duyduğu enerjinin neredeyse üç katını neden topladığını açıklamaya yardımcı olur.

Zihin egzersizi?

Beyin bu kadar büyük bir enerji bulmacası olduğu için, bu organı ne kadar çok çalıştırırsak, o kadar fazla enerji harcayacak – ve o kadar fazla kalori yakacağımız anlamına mı geliyor? 

Teknik olarak, cevap bilişsel olarak zor görevler için evet . Zihinsel bir görev olarak kabul edilen şey zihinsel görev bireyler arasında farklılık gösterir. Ancak genel olarak, Kanada’daki Ottawa Üniversitesi’nde psikoloji ve sinirbilim profesörü olan Claude Messier’e göre, “beyin daha önce öğrenilmiş rutinleri kullanarak kolayca çözemez veya koşulları sürekli değiştiren görevlerde” olarak tanımlanabilir. Bu tür aktiviteler bir müzik aleti çalmayı öğrenmek veya yoğun bir satranç oyununda yenilikçi hamleler çizmeyi içerebilir. 

Messier, “Yeni bir şeyler öğrenmek için eğitim aldığınızda, beyin bölgelerindeki enerji aktarımını artırmak için eğitim tarafından aktive edilir” dedi. Messier, zamanla, belirli bir görevi yerine getirme konusunda daha yetenekli hale geldikçe, beyin artık bunu başarmak için çok çalışmak zorunda kalmayacak ve bu işi yapmak sonunda daha az enerji gerektirecek. 

Fakat

Elit satranç oyuncuları yüksek kalp atışlarına, daha hızlı nefes almaya ve terlemeye yol açabilecek strese neden olan yoğun baskı altındadır. Kombine olarak, bu etkiler zamanla kalori yakar.  

Messier   “Vücudunuzu uzun süre harekete geçirmek için pompalamak çok enerji gerektiriyor”   “Mümkün olduğu kadar sık ​​ya da normal yiyemezseniz – normal olarak kilo verebilirsiniz -” dedi. 

Yani: Ne yazık ki, sadece düşünmek bizi zayıflatmaz

 

tamamı için kaynağa bakınız