Ana Sayfa Tıp&Sağlık FLS’nin Önemi

FLS’nin Önemi

Osteoporoz konusundaki farkındalık çalışmaları kapsamında İstanbul’da “Amgen ile Sağlıklı Buluşmalar” çatısı altında düzenlenen toplantıda hastaların uygun kırık riski değerlendirmesi ve tedavi almalarına olanak sağlayan Kırık Danışma Servisleri (FLS-Fracture Liaison Service) ile bu servisin etkin olarak çalışabilmesi için Uluslararası Osteoporoz Vakfı’nın (IOF) tarafından hayata geçirilen “Capture The Fracture- Kırığı Yakala Programı”na dikkat çekildi.

Osteoporoz konusunda farkındalığı artırmak amacıyla “Amgen ile Sağlıklı Buluşmalar” çatısı altında İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Prof. Dr. Şansın Tüzün sözcülüğünde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda hastalıktan korunma yolları ile osteoporotik hastaların tedavisi için sağlık hizmetleri sistemleri tarafından uygulanan koordinatör bazlı, ikincil kırılma önleme hizmetleri olan Kırık Danışma Servisleri’ne (FLS-Fracture Liaison Service) dikkat çekildi. 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü nedeniyle gerçekleştirilen toplantıda konunun uzmanları osteoporozun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve erken tanının önemini bir kez daha vurguladı.

Tüm dünyada 3 kadından birini ve 50 yaş üzerindeki 5 erkekten birini etkileyen osteoporoz, dünyada 200 milyon kadını etkiliyor. Yaşlı nüfusu hızla artan Türkiye’de önümüzdeki 20 yılda “kalça kırığı salgını” beklendiğini belirten Prof. Dr. Şansın Tüzün, Dünya Osteoporoz Vakfı verilerine göre Türkiye’nin kalça kırıkları yönünden “yüksek riskli ülkeler” arasında yer aldığını, Türkiye’de 50 yaş üzeri kadınların yaşam boyu kalça kırığı geçirme oranının yüzde 15 olduğunu söyledi. Uluslararası Osteoporoz Vakfı’nın (IOF), osteoporoza sekonder kırığın önlenmesine yönelik Kırık Danışma Servisleri’nin (FLS-Fracture Liaison Service) etkin olarak çalışabilmesi için hayata geçirdiği, küresel bir program olan “Capture The Fracture- Kırığı Yakala Programı”na dikkat çeken Tüzün, “FLS ile osteoporoz nedenli kırıkların takip ve tedavisindeki alanı tamamlamak, hastaların takip ve tedavisi ile sağlık hizmetleri arasındaki iletişimi oluşturmak amaçlanıyor. Geçirilmiş bir kırık, yeni kırık riskini en az 2 kat artırıyor. Yeni kırık sıklıkla ilk 1 yıl içinde gelişiyor. Dolayısı ile ilk kırığı yakalamak çok önemli. Bu nedenle IOF tüm dünyada Kırık İrtibat Servisleri’nin açılmasını teşvik ediyor. Dünyada an itibariyle 43 ülkede 371 FLS bulunuyor. Türkiye’de ilk FLS Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ve Ortopedi Anabilim Dallarının işbirliği ile kuruldu ve IOF dünya haritasında yerini aldı” diye konuştu.

“Küresel “Kırığı Yakala Programı” ile amaç ikincil kırıkları önlemek”

FLS’nin hasta ile ortopedi, birinci basamak hekimi ve FTR hekimi arasında özel bir koordinasyon sağladığını dile getiren Prof. Dr. Şansın Tüzün, “FLS, belirli bir yere veya kuruma kırık ile başvuran tüm hastaların, uygun durumlarda kırık riski değerlendirmesi ve tedavisi almalarına olanak sağlıyor. Servis, kırık vakalarını saptamak ve değerlendirmek için önceden kararlaştırılmış protokoller için çalışan bir ekip tarafından takip ediliyor. “Kırığı Yakala Programı” ikincil kırık önleme için koordine edilen, çok disiplinli bakım modellerinin uygulanmasını kolaylaştırma hedefiyle hayata geçirilen küresel bir program. IOF programın hasta bakımını doğrudan iyileştirmek ve dünya çapında kırık ile ilgili sağlık maliyetlerini azaltmak için yapılabilecek en önemli hizmetlerden biri olduğuna inanıyor” dedi.