Ana Sayfa Tıp&Sağlık Aktif kömür yararlı mı V zararlı mı?

Aktif kömür yararlı mı V zararlı mı?

Aktif kömür hemen hemen her yerde bulunur: diş macununda, cilt bakım ürünlerinde, unlu mamullerde, içeceklerde ve su filtreleme sistemlerinde. Her yerde bulunan madde hakkında bilmeniz gerekenler;

Rachel Ross/ Live Science

Etkinleştiren ne?

Ulusal Başkent Zehir Merkezi’ne (Zehir Kontrolü) göre aktif kömür, yüksek sıcaklıklarda yakılan karbon bakımından zengin malzemelerden üretilir . Örneğin, odun, hindistan cevizi kabuğu veya kömür gibi karbon bakımından zengin malzemeler, bir kömür tozu oluşturmak için yüksek bir sıcaklıkta (600 ila 900 derece Santigrat veya 1.110 ila 1.650 derece Fahrenheit arasında) yakılır. 

Kömür tozu daha sonra, tipik olarak, David O. Cooney’nin ” Aktif Kömür: Antidot, Çare ve Sağlık Yardımı ” (TEACH Services, Inc., 2016) kitabına göre, gözenekli yapının oluşturulmasına yardımcı olmak için, tipik olarak klorür tuzları gibi bazı ilave maddelerle birlikte kömürleştirilir. . Fazla malzeme saf karbonu bırakmak için seyreltik bir asit çözeltisi ile yıkanır. Kömür daha ince bir gözenek ağı oluşturmak ve dolayısıyla ilave yüzey alanı oluşturmak için buhar veya karbon dioksit gibi oksitleyici bir gaza maruz bırakılarak işlenebilir .

İngiltere’de 2016’da yapılan bir araştırmaya göre, aktivasyon işlemi sırasında 50 gram aktif kömürün 50 gram aktif kömüre sahip olması nedeniyle o kadar fazla yüzey alanı oluşturuluyor: Klinik Farmakoloji Dergisi .

Aktif kömür ne için iyidir? 

Sağlık uzmanları, Poison Control’a göre, belirli ilaçlarla aşırı doz almış veya zehirlenmiş hastalara aktif kömür uygular. İnce toz genellikle su veya başka bir sıvı ile karıştırılır ve hasta tarafından içilir veya mide pompalanmasına alternatif olarak gastrointestinal kanalın temizlenmesi için bir gastrik sonda yoluyla verilir. 

Aktif kömür bir sünger gibi hareket eder: Toksin partikülleri aktif kömürün yüzeyine bağlanır, böylece toksinin vücuda absorbe olma olasılığı daha düşüktür. Bu, organik parçacıklar içeren ( karbon içeren ve genellikle oksijen, hidrojen veya azotla bağlanan bileşiklerdir) toksinlerle en iyi şekilde işler . Doz aşımı veya toksin tipine bağlı olarak, tek bir doz aktif kömür, yeterince hızlı verildiğinde çok etkili bir tedavi olabilir.

Poison Control, insanların potansiyel bir doz aşımı veya toksin alımını tedavi etmek için evde aktif kömür kullanmamalarını önerir. Tezgah üzerinde mevcut olan en aktif kömür, acil serviste verilecek kadar “aktif” değildir ve rahatsızlığınız için en iyi çözüm olmayabilir.

Bilimsel olarak yetersiz kanıtta olsa, yüksek kolesterol , ishal veya kabızlık, gaz veya hazımsızlık ya da akşamdan kalma önlediğini ya da yara iyileşmesinde kullanılmasını destekler ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi .

Aktif kömürün “ detoks ” diyetinin bir parçası olarak tüketilmesi tüketilmesinin sağlıklı olduğu konusunda herhangi bir özel araştırma yoktur . Aslında, ihtiyacınız yoksa tüketmek muhtemelen sağlıksızdır. Journal of Food Quality’de yayınlanan 2007 tarihli bir çalışma , aktif kömürün elma suyunda bulunan sağlıklı vitaminleri elimine ettiğini buldu. 

Aktif kömür ayrıca su filtrasyon sistemlerinde, solunum maskelerinde ve hava filtrelerinde bulunur. Bizim toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasında gibi, aktif kömür çeker ve sudaki kirletici ve  radon , yakıtlar ve çok sayıda endüstriyel-radyoaktif kimyasalların nefes ile veya bunları sindirmeye karşı bizi korur Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajans (EPA).

Aktif kömür, zehirlenmiş veya ilaçlara aşırı dozda maruz kalmış insanlar için acil bir tedavi olabilir. Ancak limonata ya da normal bir diyetin parçası olan herhangi bir yiyecek ya da içecek ürününde aktif kömür tüketmenin faydası olduğuna dair hiçbir bilimsel veri yoktur.


Aktif kömür ne için iyidir? 

Çoğu kömür içeren diş macunu, diş minesine inanılmaz derecede aşındırıcıdır ve soyulmuş diş kemiği nedeniyle sararmış ve diş çürümesine daha fazla eğilimli dişlere yol açabilmektedir, diş cerrahisi doktoru ve Touro’da klinik yardımcısı profesör Benjamin Schwartz’a göre New York Tıp Fakültesinde Diş Hekimliği Fakültesi.

Shwartz, “Kömür içeren diş macunlarının uzun vadeli faydalarını özetleyen çok az klinik çalışma var. Bunun yerine, bu çalışmaların çoğu, uzun süre kömür diş macunu kullanımıyla uzun vadeli riskler gösteriyor.” Dedi.

Ek olarak, çoğu aktif kömür diş macunu florür içermez ve hatta diş boşluklarını önlemek için önemli bir bileşen olan florürün yararlarını bile tersine çevirebilir . 

Aktif kömür, fazla yağ ve diğer kirleri emebileceğini iddia ederek, şampuan ve saç kremlerinden yüz yıkama ve maskelerine kadar her şeyde bulunabilir. Topikal olarak kullanıldığında aktive edilmiş kömür nispeten güvenli olsa da , Dermatology’deki Clinics dergisindeki bir 2019 çalışmasına göre, aktive edilmiş kömürün kozmetik kusurları ortadan kaldırmak için bir şey yaptığını iddia eden herhangi bir klinik kanıt yoktur .

Birçok şirket, ürününde aktif kömür varlığının reklamını yapar ve bu nedenle antiviral, antibakteriyel veya antifungal olduğunu iddia eder. Ancak Schwartz, bu ürünlerin sağlık açısından herhangi bir fayda sağladığına dair bilimsel kanıtlar bulunmadığını söyledi. 

Ek kaynaklar :

tamamı için kaynağa bakabilirsiniz