Ana Sayfa Tıp&Sağlık Ölümlerin ardından elektronik sigaraya ABD’de yasaklar başladı!

Ölümlerin ardından elektronik sigaraya ABD’de yasaklar başladı!

New York’ta Aromalı Elektronik Sigara Satışı Yasaklandı

ABD’de açıklanamayan bir akciğer hastalığıyla bağlantılı olduğu ve en az yedi kişinin ölümüne yol açtığı öne sürülen elektronik sigaralar tartışmalar uzun bir süredir sürerken, aromalı olanların satışına Michigan’dan sonra New York eyaletinden de yasak geldi.

VOA’nın haberine; New York Valisi Andrew Coumo, aromalı elektronik sigara ürünlerinin satışını tamamen yasaklama kararı aldıklarını açıkladı.

Vali Coumo, son dönemde aromalı elektronik sigara kullanan gençlerin sayısının çok büyük bir oranda artmasının yasaklama kararı almalarının en önemli gerekçesini olduğunu açıkladı.

Vali Coumo, aromalı elektronik sigara üreticilerinin, çiklet, pamuk helva gibi aromaları tasarlamalarının, özellikle gençleri hedef aldıklarının en büyük kanıtı olduğunu savundu.

“Federal hükümetin harekete geçmesini bekleyemedik”

New York Valisi Coumo, aromalı elektronik sigaraların yasaklanması için federal hükümetin hareket geçmesini beklemeyeceklerini belirterek, “Aromalı elektronik sigaraları yasaklayarak New York halkının sağlığını koruyoruz. Aldığımız bu yasaklama kararıyla, çok sayıda gencin masraflı, sağlıksız ve potansiyel olarak ölümcül bir alışkanlığa bağlanmasını önleyeceğiz“ dedi.

Vali Coumo’nun New York Eyaleti Halk Sağlığı Planlama Konseyi’ne olağanüstü yasa tasarısı olarak sunduğu yasaklama kararı, üyeler tarafından oylanıp kabul edildi. Yasak ivedilikle yürürlüğe girecek.

Satıcılara ağır para cezası

4 Ekim tarihine kadar yasaklama kararı yürürlükte olsa da yasaya uymanlar hakkında herhangi bir ceza işlemi yapılmayacak. Ancak 4 Ekim tarihinden sonra New York Eyaleti sınırları içerisinde aromalı elektronik sigara satan perakendeciler, pazarlayanlar, toptan satışını yapanlar her bir aromalı elektronik sıvı birimi için 2 bin dolar para cezasına çarptırılacaklar.

“Halk sağlığına büyük bir tehdidi engelledik”

New York Eyaleti Sağlık Müdürü Doktor Howard Zucker, aromalı elektronik sigaraların yasaklanması kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Aromalı elektronik sigaraları son zamanlarda özellikle gençler tarafında aşırı miktarda kullanılması bir halk sağlığını tehditten başka bir şey değildir. Biz de bu sağlık krizini engelledik” diye konuştu.

Doktor Zucker, “Bu düzenlemeler, bu rahatsız edici eğilim ile mücadele etmek için attığımız birçok kritik adımın bir parçası. Vali Cuomo’nun liderliğinde nikotin bağımlılığını önleme çabalarımızda da agresif olmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.


ABD’de ‘elektronik sigara sebebiyle’ sekizinci kişi hayatını kaybetti

ABD’nin Missouri eyaletinde 40’lı yaşlarında bir erkek, doktorlarının elektronik sigara kullanmaya bağlı olduğunu açıkladığı bir akciğer hastalığı sebebiyle hayatını kaybetti.

Bu, ABD’deki sağlık birimleri yetkilileri tarafından elektronik sigara sebebiyle olduğu açıklanan 8. ölüm.

24 Ağustos’ta Illinois eyaletinde bir kişinin solunum hastalığı sebebiyle hayatını kaybetmesi sonrasında, salgın hastalıklar kurumundan Doktor Jennifer Layden, “Hasta elektronik sigara içimi sonrası tanımlanamayan bir hastalık nedeniyle tedavi altına alınmıştı” demişti.

Bu hastanın ölümü, elektronik sigara sebebiyle olduğu açıklanan ilk ölümdü.

Ülkedeki sağlık yetkilileri, elektronik sigara kullanımına bağlanan gizemli bir akciğer hastalığını inceleme altına almıştı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49765787