Ana Sayfa Tıp&Sağlık Grip aşısı

Grip aşısı

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre , 6 ay ve daha büyük olan herkes için grip aşılaması önerilir .

By 

2019-2020 sezonu için grip aşısı

2019-2020 grip atışının bileşimi, geçen sezonki grip atışından biraz farklı olacaktır. Spesifik olarak, bu sezonun grip atışında, geçen sezonki atışa kıyasla farklı bir H1N1 virüsü ve H2N3 virüsünün farklı bir türü olacaktır. CDC’ye göre , 2019-2020 üç değerlikli grip aşısı, grip virüsünün şu türlerini içerecektir:

  • A / Brisbane / 02/2018 (H1N1) pdm09 benzeri virüs – Bu, geçen yılın gribi atışından farklı olan H1N1 bileşenidir.
  • A / Kansas / 14/2017 (H3N2) benzeri virüs – Bu, geçen yılın grip atışından farklı H3N2 bileşeni.
  • B / Colorado / 06/2017 benzeri (Victoria soyağacı) virüsü – Bu, geçen yılki atışla aynı olan grip B suşu bileşenidir.

2019-2020 dört aşamalı aşı ayrıca, geçen sezonun dört aşamalı aşılarına da dahil edilen “B / Phuket / 3073/2013 benzeri (Yamagata soyağacı) virüsü” adı verilen ikinci bir influenza B suşu içerecektir. 

Grip aşısı ne zaman yapılmalı?

CDC’ye göre, grip mevsimi başladığında ve bittiğinde tahmin edilemez olduğu için sağlık görevlileri, insanların erken sonbaharda, tercihen ekim ayının sonuna kadar grib aşısının uygulanmasını tavsiye ediyorlar. Grip aktivitesi tipik olarak Ocak veya Şubat aylarında zirveye ulaşır.

Grip aşısı ne kadar etkilidir?

Mevsim gribi aşısının etkinliği, aşıdaki grip suşlarının dolaşımdaki suşlarla ne kadar iyi uyuşması dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Bazı araştırmalar, aşıdaki suşların dolaşımdakilerle iyi bir eşleşme olduğu zaman, aşılanmış bireylerin , CDC’ye göre aşılanmayan insanlara kıyasla grip yakalanma olasılığının yüzde 60 daha az olduğunu göstermektedir .

Grip aşısının etkinliği, aşılanan kişiye bağlı olarak da değişebilir – aşı, sağlıklı yetişkinlerde ve daha büyük çocuklarda en iyi şekilde ve daha büyük yetişkinlerde daha az işe yarar.

Kim grip aşısı yaptırmamalı?

6 aydan küçük çocuklar grip aşısı yapamazlar. CDC, geçmişte grip aşısına karşı şiddetli bir alerjik reaksiyon geçirmiş olanların genellikle aşılanmaması gerektiğini söylüyor

 

tamamı için kaynağa bakınız