Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat FİP Avrupa Bölgesel Konferansı

FİP Avrupa Bölgesel Konferansı

“BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİ: ECZACILIKTA GELECEĞE DOĞRU HAMLE”

Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FİP) ve Türk Eczacıları Birliği (TEB); 23 – 25 Ekim 2019 tarihlerinde “Birinci Basamak Sağlık Hizmeti Sunumu: Eczacılıkta Geleceğe Doğru Hamle” teması ile Ankara’da bir Bölgesel Konferans gerçekleştirecek. FİP ve TEB iş birliği ile, tam on sene önce, 2009 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen FİP Dünya Kongresi’nden sonra, Avrupa Bölgesi’ndeki eczacılık öncelikleri ve ihtiyaçlarını tartışmak için FİP yeniden Türkiye’ye geliyor!

Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FİP) ve Türk Eczacıları Birliği (TEB); 23 – 25 Ekim 2019 tarihlerinde “Birinci Basamak Sağlık Hizmeti Sunumu: Eczacılıkta Geleceğe Doğru Hamle” teması ile Ankara’da bir Bölgesel Konferans gerçekleştirecek.
Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FİP) eczacılığı ve eczacılık bilimlerini küresel çapta temsil eden hükümet dışı bir kurumdur. Üyesi olan 140 ulusal ve bölgesel meslek örgütü, 170 eczacılık fakültesi ve çok sayıda bireysel üyesi ile birlikte dünya çapında dört milyondan fazla eczacıyı ve eczacılık alanındaki bilim insanını temsil etmektedir. FİP’in temel görevi, eczacılık hizmetleri, eczacılık bilimleri ve eczacılık eğitimin gelişimini destekleyerek, dünya çapında sağlık sonuçlarının iyileştirilmesine katkıda bulunmaktır. Herkes için sağlık hedefine ulaşmanın önemli temel yapıtası, temel sağlık hizmetleridir. FİP, Ekim 2018’de Dünya Sağlık Örgütü’nün Astana, Kazakistan’da gerçekleştirilen Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri Konferansı’nda yayımladığı Astana Deklarasyonu’nu, hükümetler ile birlikte, uygulamaya taahhüt vermiştir. Astana Deklarasyonu’nun hayata geçirilmesinde, eczacılar büyük önem taşımaktadır.

Geçtiğimiz Nisan ayında başarıyla gerçekleştirilen ve FİP’in ilk bölgesel konferansı olan FİP Doğu Akdeniz Bölgesi Bölgesel Konferansı’nın ardından Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FİP), evrensel sağlık sigortası hedefine giden yolda Dünya Sağlık Örgütü’nün Birinci Basamak Sağlık Hizmeti üzerine yayımladığı Astana Bildirgesi’ni uygulamaya Avrupa Bölgesi ile devam ediyor.
Yarının sağlık ihtiyaçları bugünkülerle aynı olmayacaktır. Eczacılar kendisini bekleyen değişimler için kendini hazırlamalıdır. Temel sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi ve eczacılık hizmetlerinin geliştirilmesiyle kimseyi geride bırakmadan herkes için sağlık hedefine giden yolda Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FİP), Türk Eczacıları Birliği (TEB) bütün eczacıları, eczacılık mesleğinin atalarının hastalara şifa olduğu topraklarda; yeni atılımların tohumlarını bilimsel gelişmelerin ışığında birlikte atmak üzere bütün eczacıları Ankara’ya davet ediyor.

Avrupa Bölgesi ve Türkiye’den çok sayıda eczacının bir araya geleceği konferansta, alanında uzman konuşmacılar, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Dijital sağlık teknolojileri, İş gücü ve eğitim, Aşılama, İlaca erişim, Ücretlendirme ve Eczacılık politikaları ve mevzuatı konularında tecrübelerini paylaşarak, Avrupa’da Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri’nin eczacılar tarafından güçlendirilmesine yönelik bir yol haritası oluşturacak.
23-24-25 Ekim 2019 tarihlerinde Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleştirilecek konferansın program ve kayıt sayfası yayına alınmış olup, kayıtlar https://www.ankara2019.org/ linkinden yapılabilmektedir. Eczacılık hizmetinin dönüşümündeki yerinizi almak için siz de kayıt olun!

FİP Avrupa Bölgesel Konferansı
“BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİ:
ECZACILIKTA GELECEĞE DOĞRU HAMLE”