Ana Sayfa Tıp&Sağlık Dünyada İlk Kez, Yeniden Programlanmış Hücreyle Kornea Onarıldı

Dünyada İlk Kez, Yeniden Programlanmış Hücreyle Kornea Onarıldı

Dünyada ilk kez bir insanın korneası yeniden programlanabilir kök hücreler kullanılarak onarıldı. 40 yaşlarındaki kadın bir göz hastalığından dolayı bulanık görüyordu ve hastalık nedeniyle kör olacaktı.

Oğuz Sezgin/ Gerçek Bilim

İşte 29 Ağustos’ta yapılan basın konferansında, Osaka Üniversitesi’nden göz doktoru Kohji Nishida, göz hastalığı olan bir kadının korneasını kök hücreler kullanarak onardığını duyurdu.

Kornea gözü kaplayan ve aynı zamanda koruyan şeffaf bir tabakadır.

Kadını tedavi etmek için, ekip indüklenmiş pluripotent hücrelerden elde edilen kornea hücrelerinden oluşan katmanlar oluşturdu. Donörden alınan yetişkin cilt hücreleri kullanılarak, diğer hücrelere dönüşebilen embriyonik kök hücrelere programladı.

Nishida kadının korneasının , kök hücre ekiminden sonra berraklaşarak, görüşünün iyileştiğini söylüyor. Normalde hasar gören veya hastalıklı kornealar ölen donörlerden gelen dokular kullanılarak tedavi edilse de,  Japonya’da böyle bir doku nakli için uzun bir bekleme sırası var. Japonya iPS hücrelerin klinik kullanımını onaylamada başı çekiyor . Kyoto Üniversitesi’nden kök hücre biyologu Shinya Yamanaka iPS hücrelerin klinik kullanımını bulduğu için Nobel ödülü aldı. Ayrıca Japon doktorlar omurilik yaralanmaları, Parkinson hastalığı ve diğer göz hastalıklarını tedavi etmek için iPS hücresi kullanıyor. Japonya Sağlık Bakanlığı, Nishida’ya prosedürü 4 kişide uygulaması için izin verdi. Nishida diğer operasyonu bu yılın sonlarında doğru yapmayı planlıyor ve bu prosedürü 5 yıl içinde kliniğe sokmayı planlıyor. Japonya son yıllarda tıp alanından büyük gelişmelere imza atacak gibi gözüküyor. Geçtiğimiz ayda insan-hayvan hibriti çalışmalarına izin çıkmıştı. Bu sayede hayvanlarda insan organları üretilmesi amaçlanıyor. Japonya son yıllarda tıp alanından büyük gelişmelere imza atacak gibi gözüküyor. Geçtiğimiz ayda insan-hayvan hibriti çalışmalarına izin çıkmıştı. Bu sayede hayvanlarda insan organları üretilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/d41586-019-02597-2

https://www.gercekbilim.com/dunyada-ilk-kez-kok-hucre-ips-kornea-japonya/ .