Ana Sayfa Ana Sayfa Avrupa’da Milli gelirden sağlık harcamalarına bütçe oranları

Avrupa’da Milli gelirden sağlık harcamalarına bütçe oranları

Türkiye, Avrupa’da sağlık harcamalarına gayri safi yurtiçi hasıladan (GSYİH) en az pay ayıran ülke oldu. Türkiye, GSYİH’nin sadece yüzde 4,3’ünü sağlık harcamalarına ayırırken bu oran Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ortalama yüzde 9,9.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ülkelerin sağlık harcamalarına ne kadar pay ayırdığını açıkladı. 2016 verilerine göre Avrupa’da sağlık harcamalarına gayri safi yurtiçi hasıladan en fazla pay ayıran ülke yüzde 12,3 ile AB üyesi olmayan İsviçre. İkinci sırada yüzde 11,5 ile Fransa gelirken bu ülkeyi Almanya (yüzde 11,1), İsveç (yüzde 11) ve Norveç (yüzde 10,5) takip etti. 28 AB ülkesinin ortalaması ise yüzde 9,9 gerçekleşti.

Avrupa Birliği’nde Romanya son sırada

AB ülkeleri içinde sağlığa en az pay ayıran yüzde 5 ile Romanya. Milli gelirde Avrupa’nın en önde gelen ülkelerinden birisi olan Lüksemburg ise sıralamada yüzde 5,5 ile Romanya’nın ardından sondan ikinci durumda. Ancak Eurostat’a göre Lüksemburg’un sıralamada sonlarda yer almasının sebebi bu ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının çok yüksek olması. Listeye göre sadece 7 ülke AB ortalamasının üstünde sağlığa bütçe ayırdı.