Ana Sayfa Ana Sayfa Türk bilim insanının biyoteknoloji şirketi 325 milyon dolar finansman aldı

Türk bilim insanının biyoteknoloji şirketi 325 milyon dolar finansman aldı

BioNTech, Bireyselleştirilmiş İmmüno-Onkoloji Ürünler Geliştirmek için Finanse Edilmiş B Serisi Finansman ile 325 Milyon Dolar Kazandı.

BioNTech CEO’su ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin şunları söyledi: “Bu finansman turu, bugüne kadar bilimsel ve ilk klinik kayıt geçmişimizi tanıyan önemli bir dönüm noktasıdır. Dönüştürücü teknolojileri bir araya getirmeye devam eden odağımızla, biyolojinin daha kesin, etkili ve uygun maliyetli kişiselleştirilmiş bir gelişme geliştirme fırsatı olarak biyolojinin hızlanmasını biyoinformatik, robotik ve yapay zeka ile birleştirmesini gören yüksek teknoloji yatırımcılarının desteğini almak heyecan vericidir.”

About BioNTech
BioNTech was founded in 2008 on the understanding that every cancer patient’s tumor is unique and therefore each patient’s treatment should be individualized. Its cutting-edge pipeline includes individualized mRNA-based product candidates, innovative chimeric antigen receptor T cells, novel checkpoint immunomodulators, targeted cancer antibodies and small molecules. BioNTech’s product development approach has been validated by seven collaborations with, in chronological order, Eli Lilly and Company, Genmab, Sanofi, Bayer Animal Health, Genentech, a member of the Roche Group, Genevant and Pfizer, and its scientific approach through over 150 peer-reviewed scientific publications. BioNTech’s shareholders include the Struengmann Family Office as its majority shareholder, Fidelity Management & Research Company, Invus, Janus Henderson Investors, MIG Fonds, Redmile Group, Salvia and several European family offices. For more information, please see: www.biontech.de.

görsel: https://biontech.de/about/management-team/prof-dr-ugur-sahin/