Ana Sayfa Ekonomi Türkiye’ye yeni bir rakip mi geliyor?

Türkiye’ye yeni bir rakip mi geliyor?

Sağlık turizmi dünya çapında hızla gelişmeye devam ediyor. Sınır Tanımayan Hastalar, her yıl 20 ila 24 milyon hastanın tedavi amaçlı seyahat ettiğini ve sektörün hacminin yaklaşık 80 milyar euroya ulaştığını açıkladı.

Euronews haberine göre; Yaşlı nüfusun artması, yükselen sağlık maliyetleri ve sigorta endüstrisi üzerindeki baskılar, sağlık altyapısına hızla yatırım yaparak sağlık turizmi talebindeki keskin artıştan faydalanan Dubai gibi destinasyonlar için ise fırsatlar yarattı.

Tatil ve tedavi bir arada

Dubai Sağlık Kurumu (Dubai Health Authority), sağlık sektörünü desteklemek, geliştirmek ve milli gelire katkısını istikrarlı olarak arttırmak amacıyla 2014’ten beri bir stratejiye sahip. Buna ek olarak, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren ve uluslararası kurumlara yüzde yüz mülkiyet hakkı sağlayan yasa, yabancı şirketleri burada yatırım yapmaya teşvik ediyor. Dubai’nin sağlık turizmindeki patlaması ve sağlanan teşvikler, Londra Kings College Hastanesi gibi uluslararası kuruluşların burada şube açmasında etkili oldu.

Tedavilerini tatil ile birleştirmek isteyen hastalar, sunduğu farklı alternatifler açısından Dubai’yi tercih ettiğini söylüyor.

Hastalara özel portal

Dubai Sağlık Kurumu, hastaların seyahatleri için gerekli düzenlemeleri yapabileceği, bir portal kurdu. Londra Kings College Hastanesi tepe yöneticisi Christian Schuhmacher, “Eve döndüğünüzde bu hasta portalı sayesinde ister bilgisayarınızdan, ister cep telefonunuzdan girin, daima hasta kaydınıza, dosyanıza, tedavinize dair her türlü bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu çok yardımcı oluyor. Çünkü seyahat etseniz de, başka bir ülkeye taşınsanız da bilgileriniz daima sizde kalıyor.” diyerek portalın işlevini açıklıyor.