Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Türkiye’nin ilk Yapay Zekâ Mühendisliği bölümü

Türkiye’nin ilk Yapay Zekâ Mühendisliği bölümü

Türkiye’nin ilk yapay zeka bölümü bu yıl 30 öğrenci alacak: ‘Mezunlarımızın iş bulmakla ilgili bir kaygısı kalmayacak’

Hacettepe Üniversitesi’nde kurulan Türkiye’nin ilk yapay zekâ bölümü bu yıl 30 öğrenci alacak. Rektör Prof. Dr. Haluk Özen, “Hiçbir mezunumuzun iş bulmakla ilgili bir kaygısı olmayacak. Çünkü zaten ihtiyaç var” dedi.

Hürriyet’ten Eray Görgülü’nün aktardığına göre Hacettepe Üniversitesi, yapay zeka mühendisleri yetiştirmek için harekete geçti ve Türkiye’nin ilk Yapay Zekâ Mühendisliği bölümü açıldı. Mühendislik Fakültesi bünyesinde ayrı bir lisans programı olarak düzenlenen bölüme bu yıl YKS yerleştirme puanına göre 30 öğrenci alınacak.

Üniversite bölümün kapılarını ilk kez açtı ve Rektör Prof. Dr. Haluk Özen, Yapay Zeka Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Akçapınar Sezer ile öğretim üyesi Doç. Dr. Erkut Erdem soruları yanıtladı.

Bilgisayar mühendisliği bölümünün de Türkiye’de 42 yıl önce ilk kez ODTÜ ile birlikte Hacettepe Üniversitesi’nde açıldığını hatırlatan Özen şunları söyledi:

İLK BURSLARI TUSAŞ’TAN

“Hiçbir mezunumuzun iş bulmakla ilgili bir kaygısı olmayacak. Çünkü zaten bu alanda ihtiyaç var. Daha bölüm açılmadan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Temel Kotil , ‘Çok önemli bir adım. Direkt olarak burs veriyorum’ dedi. TUSAŞ’ın 3. ve 4. sınıftan itibaren başarılı öğrencilere şu an için ayda 600 TL burs verdiği bir staj programı var. Bu program ilk kez yapay zekâ bölümüyle birinci sınıftan itibaren uygulanmış olacak. Puan sıralamasına göre ilk 15 öğrencimiz bu burstan yararlanabilecek.”

https://tr.sputniknews.com/bilim/201907191039706118-turkiyenin-ilk-yapay-zeka-bolumu-bu-yil-30-ogrenci-alacak-mezunlarimizin-is-bulmakla-ilgili-bir/


Türkiye’nin İlk Yapay Zeka Mühendisleri TOBB ETÜ’de Yetişecek

İnsan davranışı sergileyen akıllı makinalar üretmek hayaliyle başlayan yapay zeka çalışmaları tüm dünyada teknolojik gelişmelerin öncülüğünü yapıyor. TOBB ETÜ Mühendislik Fakültesi tarafından, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında bu alandaki artan ihtiyaca yönelik açılan ve ilk yılında sadece tam burslu 10 öğrenci kabul edecek olan Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü, Türkiye’nin ilk lisans programı olarak nitelikli beyinleri dünya çapında Yapay Zeka eğitimi almaya çağırıyor.

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

Yapay Zeka Mühendisliği; Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği tekniklerini finansal piyasalardan, akıllı şehir uygulamalarına; nesnelerin internetinden otonom araba geliştirmeye kadar geniş bir yelpazede uygulayan disiplinlerarası bir bilim ve mühendislik dalıdır.

– Verimli bilgisayar programlama yapan, karşılaştıkları hesaplama problemlerine algoritmik yaklaşımlar sunan, büyük verileri işleyebilen ve anlam çıkaran,

– Olasılık, istatistik, doğrusal ve doğrusal olmayan programlama gibi yöneylem araştırmalarının temel konularına hakim,

– Dünya finans piyasalarının işleyişini bilen ve bu alanda teknoloji geliştirebilen,

– Sürekli matematik, lineer cebir ve diferansiyel denklem çözme gibi temel matematik bilgilerine hakim

profesyoneller yetiştirmek amacıyla açılan TOBB ETÜ Yapay Zeka Mühendisliği Bölümünde öğrenciler;

– Bilgisayar Mühendisliği dersleri ile algoritma, yapay öğrenme ve veri madenciliği alanlarına,

– Finans dersleri ile finansal piyasalara,

– Endüstri Mühendisliği dersleri ile olasılık, istatistik ve yöneylem araştırmalarına hakim;

bunun yanı sıra yönetim, girişimcilik ve liderlik becerileri ile donatılmış Yapay Zeka Mühendisleri olarak mezun olacak.

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü hakkında daha fazla bilgiye bölüm sayfasından ulaşabilirsiniz.