Ana Sayfa İlaç TEAM1’in Kaptanı Gürkan Açıkgöz, “5 kıtada 5 ultra maraton”u 1. tamamladı

TEAM1’in Kaptanı Gürkan Açıkgöz, “5 kıtada 5 ultra maraton”u 1. tamamladı

Diyabet Koşu Takımı TEAM1’in Kaptanı Gürkan Açıkgöz, “5 kıtada 5 ultra maraton”u 1. tamamladı

Türk Diyabet Cemiyeti (TDC) tarafından Novo Nordisk Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle hayata geçirilen Diyabet Koşu Takımı TEAM1’in Kaptanı Gürkan Açıkgöz, Tip1 diyabetli birey olarak “5 Kıtada 5 Ultra Maraton” koşan ilk isim oldu. Fransız CanalAventure’un organize ettiği Continental Challenge’in son ayağı Avustralya Ultra Maratonu’nu da başarıyla tamamlayan Açıkgöz, 6 Temmuz’da da takımı TEAM1 ile birlikte Ultimate Cunda yarışına katıldı

Tip1 diyabetlilerden oluşan koşu takımı TEAM1, yeni başarılara imza atıyor. Diyabet Koşu Takımı TEAM1’in Kaptanı Gürkan Açıkgöz, tek Tip1 diyabetli katılımcı olduğu “5 Kıtada 5 Ultra Maraton”u başarıyla tamamlayarak, tüm yarışlarda aldığı puanlarla seri birincisi olarak yerini korudu.

Bisiklet, Yüzme ve Koşu olmak üzere üç farklı parkurdan oluşan Ultimate Cunda’da TEAM1 üyeleri 12 kilometrelik koşu yarışını tamamlarken, her üç kategoriye de katılan Yavuz Karaburun kombine erkeklerde otuz yedi kişi içerisinde on beşinci olmayı başardı.

Gürkan Açıkgöz’ün takım kaptanlığını yürüttüğü TEAM1, Türk Diyabet Cemiyeti (TDC) tarafından Novo Nordisk Türkiye’nin koşulsuz sponsorluğuyla hayata geçirildi. Proje; Tip1 diyabetli bireylerin insülin tedavisi sayesinde hayatlarında hiçbir aktiviteden geri kalmadan, herkes gibi spor yapabileceklerini ve sporcu olabileceklerini göstermeyi amaçlıyor.

5 KITADA 5 ULTRA MARATON DERECESİ

Fransız Canal Aventure’un düzenlediği “5 Kıtada 5 Ultra Maraton” yarışını tamamlayan tek Tip1 diyabetli birey olan Açıkgöz, 2018’de sırasıyla 160 kilometrelik Vietnam (Asya) Ultra Maratonu’nu erkeklerde birinci sırada, 140 kilometrelik tek etaplı Norveç (Avrupa) Ultra Maratonu’nu genel klasmanda birinci, 230 kilometrelik Bolivya (Amerika) Ultra Maratonu’nu genel klasmanda ikinci olarak bitirmişti. 220 kilometrelik Mozambik (Afrika) Ultra Maratonu’nda erkeklerde üçüncü oldu.

TEAM1 Koşu Takımı Kaptanı Gürkan Açıkgöz, 522 kilometrelik 9 etaptan oluşan Avusturalya Ultra Maratonu’nu Tip1 diyabetli olarak dereceyle tamamlayabildiği için mutlu olduğunu belirtti.

Katıldığı ultra maratonlarda diyabeti için gerekli tüm önlemleri aldığını belirten Gürkan Açıkgöz, yarışlara hazırlanırken ve yarışlar sırasında beslenme, insülin ve fiziksel aktivite dengesini korumaya özen gösterdiğini söyledi. Diyabetli bireylerin, diyabetlerini yöneterek spor yapabileceğini, hatta derece alabileceğini göstermekten ve farkındalık yaratmaktan dolayı mutlu olduğunu belirtti. Açıkgöz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“9 gün boyunca, uyku tulumu, mat, pusula, bıçak, yemek yapmak için araç gereç gibi belirlenmiş zorunlu ihtiyaçlarımız ve tüm yiyeceklerimizi sırtımızda taşıyarak koştuk. Gündüz 42 dereceye varan sıcaklık, gece 2 derecelere kadar düşüyordu. Bazen sert kayalık bazen kızıl kumlarda ilerledik. Coğrafi koşullar çok zorlayıcıydı. 2018 Mart’ta başladığım Continental Challenge serisini, Türk Diyabet Cemiyeti çatısı altında oluşturulan ve tüm üyeleri Tip1 diyabetlilerden oluşan TEAM1 koşu takımının kaptanı olarak, Novo Nordisk Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle tamamladım. Tip1 diyabetli biri olarak ‘5 Kıtada 5 Ultra Maratonu”nu seri birincisi olarak tamamladığım için çok mutluyum.”

TEAM1 CUNDA’DA KOŞTU

Teamkronos tarafından Salomon markasının ana sponsorluğuyla organize edilen Ultimate Cunda yarışları 6 Temmuz günü gerçekleştirildi. Diyabetli koşu takımı TEAM1, sırasıyla 12 kilometrelik bisiklet, 2 kilometrelik yüzme ve 12 kilometrelik koşu parkurlarından oluşan Ultimate Cunda’yla yeni bir başarı kazandı. TEAM1 ekip olarak koşu yarışını tamamlarken, koşu sporunu “bireysel olmakla beraber; süreklilik, disiplin, motivasyon ve gelişim için bir takıma ihtiyaç duyulan bir spor” olarak tanımlayan Yavuz Karaburun ise her üç kategoriye de katılan tek TEAM1 üyesi oldu. Karaburun kombine erkeklerde otuz yedi kişi içerisinde on beşinci olarak büyük bir başarı kazandı.

TEDAVİSİNİ AKSATMAYAN DİYABETLİ HİÇBİR AKTİVİTEDEN GERİ KALMIYOR

TEAM1 Koşu Takımı’nın danışmanlığını üstlenen Türk Diyabet Cemiyeti üyesi ve proje koordinatörü Prof. Dr. Taner Damcı, Gürkan Açıkgöz’ün Tip1 diyabetli olarak bugüne kadar katıldığı tüm maraton ve ultra maratonlarda gösterdiği başarı ve azmin, tüm diyabetlilere örnek oluşturacağını söyledi. Prof. Dr. Taner Damcı, şöyle konuştu:

“Şehirleşmenin getirdiği hareketsiz yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları yüzünden son yıllarda diyabet tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artıyor. Diyabet aslında doğru tedavi ve aktif bir hayat ile düzgün yönetilmesi mümkün bir durum. Yaşam tarzı değişikliği diyabette hem yaşam süresi hem yaşam kalitesi hem de hastalık kontrolü bakımından çok önemlidir. Yaşam tarzı değişikliği beslenme, hareket etme, stresten uzak durma ve hatta dünyaya bakış açısı gibi unsurları içerir. Diyabetliler modern insülin tedavisi sayesinde hiçbir aktiviteden uzak kalmadan hayatını sürdürebilir. Tip1 diyabetlilerin hareket etmesi, yaşam kalitesinin artırılmasına önemli katkı sağlıyor. TEAM1 Koşu Takımı’nın yarattığı farkındalık sayesinde diyabetlilerin de herkes gibi spor yapabileceklerini, diyabet ve spor arasındaki olumlu ilişkiyi göstermeyi başardığımıza inanıyorum.”

TİP1 diyabetli bireylerden oluşan koşu takımı TEAM1 Takım Kaptanı’nın “5 Kıtada 5 Ultra Maraton”u başarıyla tamamlamasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirten 96 yıllık diyabet tedavisinin öncü firması Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Dr. Burak Cem, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Diyabet konusunda sürekli yeni tedaviler geliştiren bir şirket olarak, TEAM1 Koşu Takımı ile öncelikle diyabet hastalarına aktif bir hayat sürebilecekleri mesajını vermek istiyoruz. Diyabet son yıllarda şehirleşmenin beraberinde getirdiği sağlıksız yaşama alışkanlıklarına paralel olarak, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artıyor. Bu popülasyon içinde yaşamları boyunca insülin kullanmak zorunda olan Tip1 diyabetli insanlarımız önemli bir yere sahip. Modern insülin tedavileri ise Tip1 diyabetli bireylerin, hareketli bir yaşam ile diyabetlerini etkin olarak yönetmelerini mümkün kılıyor. Diyabetli bireylere ilham veren bu önemli projede Türk Diyabet Cemiyeti’nin ortağı olmaktan gurur duyuyoruz.”