Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Sektörde blockchain tabanlı önlemler

Sektörde blockchain tabanlı önlemler

ABD’nin önde gelen sağlık şirketleri Synaptic Health Alliance grubu (Humana, MultiPlan ve Quest Diagnostics gibi şirketleri içeren topluluk), bir sivil toplum örgütü olan Ascension ve yaklaşık 22 milyon üyeye ait CVS Health – Aetna Blockchain denemeleri için bir ittifak kurdu.

Medicare&Medicaid hizmet merkezlerine göre, Eylül 2016 ile Ağustos 2017 arasında sağlanan verileri analiz eden Medicare Advantage Organizasyonları hakkındaki bilgilerin en az yarısı, tıbbi hizmetlerde gecikmelere neden olarak müşterileri etkileyen ve para cezasına çarptırılabilen hatalar içeriyordu.

Modern Healthcare, kurulan birlikteliğin merkezi olmayan depolama alanı, eş zamanlı kayıtları görüntüleme yetkinliği ve sistem güvenliğini sağlamayı umduğunu belirtiyor. Geçtiğimiz dönemlerde TheDarkOverlordisimli hacker grubu tarafından ABD’de yaklaşık 180.000 medikal raporun ele geçirilip satıldı,

2017’den beri yine ABD’de milyonlarca hasta kaydı ile ilgili çalınma, satılma ya da kaybedilmesi ile ilgili süregiden soruşturmalar var ve her geçen gün yenisi ekleniyor. ABD’de hastane, doktorlar ve sigortacılar tarafından data saklamak ve sağlamak için senede yaklaşık 2.1 milyar dolar harcandığı belirtiliyor. Bu sadece hastane ya da sigortacılar tarafından katlanılan bir harcama değil, hastalar da sigortaları nedeniyle yanlış data sağlandığı durumda cezai işleme maruz kalabiliyor.

Bugün ABD dışında da Tayvan’daki Taipei Tıp Üniversitesi Hastanesi ve Güney Kore’nin en büyük hastanelerinden biri olan Myongji şu anda Blockchain tabanlı sistemleri test ettiğini, Camelot Consulting Group’un hassas tıbbi verilerin yönetimi için Blockchain tabanlı bir çözüm geliştirdiğini, BlackBerry’ninse sağlık alanına odaklanmış bir Blockchain destekli platform yayınladığı biliyoruz.

Bunun yanı sıra Modum, Lympo, Medishares, Dentacoin gibi sağlık alanındaki kripto paralar da piyasada işlem görmekte.

Hasta kayıtlarının daha efektif tutulması için Taipei Üniversitesi Hastanesi ve Digital Treasure Corporation (DTCO) yakın zamanda hastanın tüm medikal kayıtlarını blockchain’e koyan ve sağlık kuruluşları ile arada şeffaflık sağlayan phrOS’u sundu.

Ethereum üzerinde gelişitirilen MedRec de hasta kayıtlarına erişim ve kronolojik olarak kayıtlara ulaşımı amaçlayarak hasta kayıtlarını tek bir yerde tutarak doktor ve hasta erişimine olanak sağlıyor.

Elektronik kayıtlara ulaşmanın daha kolay olması içinse MTBC, bir API arayüzü ile blockchainde bunu, hastayı merkeze alıp, hastanın karar vereceği şekilde değiştirmeyi amaçlıyor.

FarmaTrust ise tedarik zincirindeki sıkıntıları ve ilaç sahteciliğini önlemek için bir uygulama geliştiriyor. Bu sayede hem sahte ilaçların piyasaya sürülmesi engellenecek hem de gereksiz ilaç satın alınması engellenecek.

Bunlar son dönemde sağlık sektöründeki blockchain uygulamalarına birkaç örnek. Bunlara klinik deneyleri takip etmek, maliyetleri azaltmak, ödeme güvenliğini sağlamak gibi konular da eklenebilir. Tüm bu girişimlerin sonunda gelinmek istenen noktada hem hastaların, hem sağlık sektöründeki üçüncü partilerin hem de medikal profesyonellerin rahatça işlem yapmaları sağlanmak isteniyor. Değeri milyar doları aşan sağlık endüstrisi için bu gelişmelerin etkilerini önümüzdeki dönemlerde daha yakından görebileceğiz.