Ana Sayfa Patent Kırıkların tedavi edilmesi için “yerli çivi” üretildi

Kırıkların tedavi edilmesi için “yerli çivi” üretildi

Osteoporoz belirli yaş gruplarında günümüzün önemli sağlık Problemi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Kemik Kıkırdak Doku Biyoteknoloji Araştırma-Geliştirme Merkezi’nin Tıpsan firmasıyla geliştirdiği DACFİN (Distal Angular Condiler Femoral İntrameduller Nail) ismini verdiği çivi, uyluk kemiğinin dize yakın kısmında oluşan kırıkların daha hızlı ve çabuk iyileşmesinde hastalara umut oldu.

Sputniknews haberine göre;Yerli çivinin birden fazla kırık için kullanılacağı böylece hem ameliyat süresini kısaltacağı, hem de hastanın iyileşip daha erken ayağa kalkmasını sağlayacağı belirtiliyor.

Merkez Müdürü ve DEÜ Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekibinden Doç.Dr. Ahmet Karakaşlı ile birlikte 2013 yılından bu yana biyomekanik ve makine mühendisliği bölümleriyle çalışma yürüttüklerini, çalışmalarını geliştirdikleri çivinin daha sonra patentini aldıklarını belirtti.

TÜBİTAK’ın proje desteğinde bulunduğunu anlatan Havıtçıoğlu, Türk firması TIPSAN ile beraber çalıştıkların 6 ay önce bu çiviyi hastalara uygulamaya başladıklarını ifade etti.

 

tamamı için kaynağa bakınız