Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kemik Dokusu Mühendisliğinde, Yumurta Kabuğuyla Güçlendirilen Hidrojel Kullanılabilir

Kemik Dokusu Mühendisliğinde, Yumurta Kabuğuyla Güçlendirilen Hidrojel Kullanılabilir

Massachusetts Üniversitesi Lowell Yerleşkesi’nden Gülden Camcı-Ünal liderliğinde bir ekip, yumurta kabuğunun, tıbbi süreçlerde gereken yeni ve güçlü kemiklerin yetiştirilmesini destekleyebileceğini keşfetti. Ayrıntıları Biomaterials Science dergisinde yayımlanan bir makalede paylaşılan teknik, çeşitli nedenlerle kemik onarımı gereken hastaların iyileştirilmesinde işe yarayabilir.

Araştırmacılar, yaptıkları çalışma kapsamında, kemik greftlerinde (aşılamalarında) kullanılmak üzere laboratuvarda kemik yetiştirmek için minyatür bir çerçeve sağlayan bir hidrojel karışımına yumurta kabuğu parçacıklarını yerleştirdi. Bunu gerçekleştirmek için hastanın vücudundan kemik hücreleri alındı ve bu maddeye eklendi; daha sonra bir inkübatörde yetiştirilerek, elde edilen yeni kemik hastaya nakledildi.

  • Sevkan UzelYıldız Teknik Üniversitesi
    Editör / Yazar / Bilimfili

Temel olarak kalsiyum karbonattan oluşan yumurta kabuğu parçacıkları hidrojel karışıma katldığında, kemik hücrelerinin büyüme ve sertleşme yetilerinin arttığı görüldü; bu da iyileşmeyi hızlandırabilir. Camcı-Ünal, hastadan alınan hücrelerden kemik üretileceği için hastanın bağışıklık sisteminin yeni malzemeyi reddetme olasılığının da büyük ölçüde düştüğünü belirtiyor. İşlem ayrıca kıkırdak, diş ve tendonların yetiştirilmesine yardımcı olabilir.

“Kemik onarımı için bir hidrojel ortam için yumurta kabuklarını kullanan ilk çalışma bu. Bunun için zaten patent aldık ve elde ettiğimiz sonuçlardan dolayı çok heyecanlıyız. İşlemin çok sayıda önemli yolla kullanıma uyumlandırılabileceğini umuyoruz,” diyen Camcı-Ünal, günün birinde yumurta kabuklarının proteinleri, peptitleri, büyüme faktörlerini, genleri ve ilaçları vücuda ulaştırmada bir araç görevi de görebileceklerini ekliyor.

Kaynak ve İleri Okuma

www.bilimfili.com/kemik-dokusu-muhendisliginde-yumurta-kabuguyla-guclendirilen-hidrojel-kullanilabilir