Ana Sayfa Ana Sayfa Düşük LDL seviyesi ve intraserebral kanama riski !

Düşük LDL seviyesi ve intraserebral kanama riski !

Düşük dansiteli lipoprotein (LDL) kolesterol (LDL-C) konsantrasyonları ile intraserebral kanama (ICH) riski arasındaki ilişkiyi prospektif olarak incelemek.

Yeni çalışma büyük olmasına rağmen, yaklaşık 100.000 kişiyi içeren, katılımcıların tümü Çin’deki tek bir şehirde yaşadı ve bulguların diğer popülasyonlara ne kadar iyi uygulandığı belli değil. bknz

“kötü” kolesterol denilen LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein için kısa) dahil olmak üzere damar yapısını bozan birkaç kolesterol tipi vardır. Bunun nedeni yüksek LDL seviyelerinin arterlerde plak birikmesine yol açabilmesi ve bir pıhtı beynin bir kısmına kan akışını engellediğinde ortaya çıkan kalp hastalığı ve iskemik inme riskini (strok) artırabilmesidir .

Kılavuzlara göre, sağlıklı yetişkinler için LDL kolesterol desilitre başına 100 miligramın (mg / dL) altında kalmalıdır . Bununla birlikte, yeni kılavuzlar, kalp problemleri riski çok yüksek olan kişilerin LDL kolesterollerini 70 mg / dL’nin altına düşürmeyi hedeflemelerini tavsiye etmektedir.

Yine de, bazı önceki çalışmalar düşük LDL kolesterol düzeyleri ile artmış hemorajik inme riski arasında bir bağlantı bulmuşlardır. Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu küçüktü ve zaman içindeki tek bir noktada kolesterol seviyelerini ölçtüler, bu da zaman içindeki kolesterol seviyesindeki dalgalanmaları hesaba katamayacakları anlamına geliyor.

Yeni çalışmada araştırmacılar, daha önce inme, kalp krizi (MI) ya da kanser öyküsü olmayan Çin’deki sanayi şehri Tangshan’daki 96.000 yetişkinden gelen bilgileri analiz ettiler . Katılımcılar kolesterol seviyelerini çalışma başında ve yine her yıl dokuz yıl boyunca ölçtüler.

Çalışma süresince 753 hemorajik inme vakası vardı.

Sonuçlar LDL-C <70 mg / dL iken düşük LDL-C ile yüksek intraserebral kanama (ICH) riski arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ve LDL-C ≥70 mg / dL olduğunda ilişki önemsiz hale geldiğini gördük. Bu veriler, hem aterosklerotik hastalık ve hemorajik inme riski yüksek olan hastalarda ideal LDL aralığının belirlenmesine ve gelecekteki lipid düşürücü çalışmaların planlanmasına yardımcı olabilir.

Yine de, genel hemorajik inme riskinin, katılımcıların% 1’inden daha azında meydana gelen nispeten düşük olduğunu not etmek önemlidir.