Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat Biocodex Mikrobiyota Vakfı’nın Türkiye Proje Çağrısı

Biocodex Mikrobiyota Vakfı’nın Türkiye Proje Çağrısı

Biocodex Mikrobiyota Vakfı’nın amacı dünya çapında akademik bağışlar ile mikrobiyom araştırmalarını desteklemektir.

Biocodex Mikrobiyota Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2017 yılında, alanında bilimsel kabul görmüş, öncü bilim insanlarının danışmanlığında ve “İnsan Sağlığı ve Hastalıklarında Bağırsak Mikrobiyotası” ile ilgili temel veya klinik çalışmaları desteklemek üzere kurulmuştur.

Mikrobiyota ve onun dünya sağlığı ile ilgisi konusunda gittikçe artan küresel bir ilgi söz konusudur. Bilim insanları, akademik çevreler, hükümetler ve genel kamuoyu mikrobiyota çalışmalarını desteklemektedir.

Biocodex Mikrobiyota Vakfı insan mikrobiyomunun bağırsak, deri, jinekolojik vb. gibi her türlü alanındaki uluslararası kanaat liderlerinin araştırmalarını destekleyecektir.

Türkiye’de “Değişen Mikrobiyota ve Sağlığa Etkileri” başlıklı çalışmalarda desteklenmektedir.

Bu çerçevede 2018 yılı ve sonrasında içerisinde ülkemizin de seçilmiş olduğu 11 ülkede ulusal çalışmaları desteklemek üzere Ulusal Araştırma Bursu için fon ayırmış durumdadır. Bu 11 ülke Belçika, Amerika, Fransa, Meksika, Polonya, Kanada, Rusya, Fas, Baltık, Ukrayna ve Türkiye şeklindedir ve her ülkede ayrı ayrı o ülke adresli 11 çalışma desteklenecektir.

2018 yılında Mikrobiyota konusundaki 16 çalışma arasında yapılan değerlendirme sonucunda ”Pediatrik Talasemi Vakalarında Kemik İliği Nakli Sonrası Bağırsak Mikrobiyotasının Değerlendirilmesi” çalışması ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Ünitesinden Prof. Dr. Songül Yalçın birinci olmuştur.

2019 yılında Türkiye’de verilecek destek için başvurular Haziran 2019’da açılmıştır. Ülkemizden bilimsel komite tarafından seçilecek olan araştırmalara verilecek toplam destek miktarı 25.000 avroya kadardır. Başvuru süresi 30 Kasım 2019 da sonlanacaktır.

Alanında lider Türkiye Bilimsel Komite üyeleri seçimini yapacak.

Alanında lider hekimler tarafından oluşturulmuş bilimsel komite üyeleri, Aralık 2019 tarihinde seçimlerini yapacaklar ve Ocak 2020’de kazanan çalışma açıklanacaktır.

 

Son Başvuru Tarihi  Destek Miktarı    Karar Bildirim Tarihi

30 Kasım 2019       25.000 avro           01 Ocak 2020

 

Başvuru için E-Posta adresi: researchturkeybmf@biocodex.com

Detaylı bilgi için: www.biocodexmicrobiotafoundation.com