Ana Sayfa Tıp&Sağlık Akkermansia muciniphila bakterisinin KVS ve metabolik sendroma olumlu etkisi

Akkermansia muciniphila bakterisinin KVS ve metabolik sendroma olumlu etkisi

Yeni bir çalışmada, Akkermansia muciniphila içeren bir besin takviyesi , prediyabetli ve kardiyovasküler koşullar riski taşıyan insanlarda metabolik belirteçleri geliştirdi.

Akkermansia cinsi probiyotik bakteri; insülin direnci ve metabolik sendrom tablosu gösteren kilolu ve obez gönüllülere verildi. Bu tablo kalp damar hastalıkları riskinin yüksek olduğu anlamına gelmekte. Gönüllüler rastgele üç gruba ayrıldı*. Bu gruplardan birine plasebo, birine canlı mikroorganizma, birine ise pastörize edilmiş mikroorganizma verildi. Katılımcılardan beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarını değiştirmemeleri istendi. Akkermansia katılımcılara gıda takviyesi görünümünde verildi.

*Araştırma, hepsinde de kalp-damar hastalığı ve tip 2 diyabet riskini artıran metabolik sendromun belirtileri bulunan 32 fazla kilolu veya obez kişi üzerinde gerçekleştirildi.

Çalışmayı ” 3 ay boyunca canlı veya pastörize edilmiş A. muciniphila bakterileri güvenli ve iyi tolere edildi” diye açıkladı. Önemli olarak, pastörize edilmiş bakterileri alan kişiler, vücut ağırlığı, yağ kütlesi, kalça çevresi ve karaciğerdeki iltihap belirtileri gibi hafif azalmalar ile birlikte insülin duyarlılığında ve kolesterol seviyelerinde düzelmeler gösterdi.

tamamı için kaynağa bakınız