Ana Sayfa İlaç AB Komisyonu; GlaxoSmithKline’ın Pfizer’in Tüketici Sağlığı İşini devralmasını şartlara tabi olarak onayladı

AB Komisyonu; GlaxoSmithKline’ın Pfizer’in Tüketici Sağlığı İşini devralmasını şartlara tabi olarak onayladı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, GlaxoSmithKline’ın (GSK), Pfizer’in tüketici sağlığı alanındaki birimini satın almasının, sektörde rekabeti olumsuz etkilemeyeceği ve bu nedenle işlemin onaylanmasına karar verildiği bildirildi.

Avrupa Komisyonu, AB Birleşme Yönetmeliği uyarınca Pfizer’in Tüketici Sağlığı İşletmesinin GlaxoSmithKline tarafından devralınmasını onayladı. Karar, Pfizer’in ThermaCare markası altında yürütülen topikal ağrı yönetimi işinin küresel olarak elden çıkarılması şartına bağlıdır .

Komisyonun soruşturması

Komisyon, teklif edilen işlemlerin, şirketlerin faaliyetlerinin çakıştığı pazarlarda rekabet üzerindeki etkilerini incelemiştir.

Soruşturmaya dayanarak Komisyon, devralımın topikal ağrı yönetimi ürünleri için rekabeti azaltacağından ve muhtemelen Avusturya, Almanya, İrlanda, İtalya ve Hollanda da dahil olmak üzere bazı EEA ülkelerinde fiyat artışlarına neden olacağından endişe duyuyordu.

Topikal ağrı yönetimi ürünleri pazarında, Komisyon, farklı biçimlerinden veya bileşimlerinden (ör. İlaçlı olsun ya da olmasın) bağımsız olarak, ürünlerin yerini değiştirebileceğini tespit etti.

Topikal ağrı yönetimi ürünleri için GSK, Volta markalı ürün yelpazesiyle ( Voltaren , Voltadol veya Voltarol dahil ) EEA’da lider bir OTC tedarikçisidir . Bu ürünler esas olarak ilaçlı jel, krem ​​veya sprey olarak satılmaktadır, aynı zamanda ilaçlı ve ilaçsız yamalar olarak da satılmaktadır. Pfizer, EEA’da çoğunlukla ilaçsız yamalar içeren ThermaCare markalı ürün yelpazesiyle aktif olmaktadır .

 

tamamı için kaynağa bakınız