Ana Sayfa Tıp&Sağlık Proton tedavisi

Proton tedavisi

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, son yıllarda kanser tedavisinde heyecan verici sonuçlar sağlayan proton tedavisiyle ilgili bilgiler verdi. Sağlam, proton tedavisinin Türkiye’de de uygulanmasına yönelik bir an önce adım atılması gerektiğini belirtti.

Eser AKGÜL/Sözcü

23. Ulusal Kanser Kongresi; Türk Pediartik Onkoloji Grubu Derneği, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ve Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) iş birliğiyle Antalya’da gerçekleştirildi. Kongrede konuşan TROD başkanı Prof. Dr. Yavuz Anacak ve derneğin eş başkanı Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam proton terapisiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

İYİ SONUÇ ALINIYOR

“Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye’de her yıl 4 bin 700 çocuk kanser tanısı alıyor ve yaklaşık bin 400 çocuğu kaybediyoruz” diyen Prof. Dr. Yavuz Anacak; şöyle konuştu: “Kanser hastası çocukların yüzde 70-80’ini kurtarabiliyoruz. Ancak tedaviden sonra, çocuklarda uzun dönemde tedaviye bağlı kalıcı yan etkiler; her türlü gelişme geriliği, hormonal, ortopedik bozukluklar ve tedaviye bağlı ikinci kanserler ortaya çıkabiliyor. İşte bu etkilerin azaltılmasında proton terapisi önemli bir fırsat.”

Prof. Dr. Esra Kaykan Sağlam da proton tedavisiyle ilgili şunları söyledi:

YEPYENİ BİR YÖNTEM

“Proton terapisi radyoterapinin teknolojide geldiği son nokta… Biz proton terapileri özellikle çocukluk çağı kanserlerinde, kafa tabanı yerleşimli tümörlerde, orbita yerleşimli tümörlerde kullanmak istiyoruz. Tabii bunun dışında pek çok tümör türünde de küratif amaçlı kullanılabilir. Proton tedavisinin pediatrik tümörlerde, normal dokularla çok yakın ilişkisi olan etkin olduğunu gördük. Bizi en çok heyecanlandıran da bu oldu.”

tamamı için kaynağa bakınız