Ana Sayfa Tıp&Sağlık Mikroorganizmalar biyoyararlanımı etkiliyor mu?

Mikroorganizmalar biyoyararlanımı etkiliyor mu?

Araştırmacılar, mikrobiyomun bir ilacın vücuttaki hedef yoluna nasıl müdahale edebileceğinin ilk somut örneklerinden birini keşfetti. Parkinson hastalığının birincil tedavisi olan levodopa (L-dopa) üzerine odaklanarak, trilyonlarca türden hangi bakteri ilacın parçalanmasından ve bu mikrobiyal etkileşimin nasıl durdurulacağından sorumlu olduğunu belirlediler.

Profesör Emily Balskus’un laboratuvarında yüksek lisans öğrencisi olan Maini Rekdal ve Science’ta yayınlanan yeni çalışmalarına göre;

Balskus, Maini Rekdal ve California San Francisco Üniversitesi’ndeki ortakları, çalışmalarında, mikrobiyomun bir ilacın vücutta amaçlanan yoluna nasıl müdahale edebileceğinin ilk somut örneklerinden birini anlatıyor. Parkinson hastalığının birincil tedavisi olan levodopa (L-dopa) odaklanarak, hangi bakterilerin ilacın parçalanmasından sorumlu olduğunu ve bu mikrobiyal etkileşimi nasıl durduracağını belirlediler.

Parkinson hastalığı, beyindeki dopamin üreten sinir hücrelerine saldırır; bunlar vücudun titremelerine, kas sertliğine ve denge ve koordinasyon problemlerine maruz kalabilir. L-dopa semptomları hafifletmek için beyine dopamin verir. Ancak ilacın sadece% 1 ila 5’i aslında beyine ulaşır.

ve ilacın etkinliği – hastadan hastaya büyük farklılıklar gösterir. 1960’ların sonlarında L-dopa’nın tanıtılmasından bu yana, araştırmacılar vücudun enzimlerinin (gerekli kimyayı uygulayan araçlar) bağırsaktaki L-dopayı parçalayıp ilacın beyne ulaşmasını engellediğini biliyorlar. Bu nedenle, ilaç endüstrisi, istenmeyen L-dopa metabolizmasını bloke etmek için yeni bir ilaç olan karbidopa tanıttı. Birlikte ele alındığında, tedavi işe yaramış gibiydi.

“Yine de,” dedi Maini Rekdal, “Açıklanamayan çok fazla metabolizma var ve insanlar arasında çok değişken.” Bu sapma bir sorundur: Sadece bazı ilaçlar için ilaç daha az etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda L-dopa beynin dışındaki dopamine dönüştürüldüğünde, bileşik ciddi gastrointestinal distres ve kardiyak aritmiler dahil olmak üzere yan etkilere neden olabilir.İlacın daha az beyne ulaşması durumunda, hastalara potansiyel olarak bu yan etkilerin daha da artması nedeniyle semptomlarını yönetmeleri için daha fazla verilir.

İnsan Mikrobiyom Projesi’ni referans olarak kullanan Maini Rekdal ve ekibi, hangi bağırsak mikroplarının benzer bir enzimi kodlayacak genlere sahip olduğunu belirlemek için bakteri DNA’sını araştırdı. Birkaçı kriterlerine uyuyor; fakat sadece bir suş olan Enterococcus faecalis (E. faecalis), her seferinde tüm L-dopa’ları yedi.

Bu keşif ile ekip, E. faecalis ve bakteri enzimini (PLP’ye bağlı tirozin dekarboksilaz veya TyrDC) L-dopa metabolizmasına bağlayan ilk güçlü kanıtı sağladı.

  1. Vayu Maini Rekdal, Elizabeth N. Bess, Ürdün E. Bisanz, Peter J. Turnbaugh, Emily P. Balskus. Bir yıldızlararası bölgelerin keşfi ve engellenmesi Levodopa metabolizması için bakteriyel yolağı keser . Science , 2019; 364 (6445): eaau6323 DOI: 10.1126 / bilim.aau6323

tamamı için kaynağa bakınız