Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kornea yüzeyinde neden bu kadar çok bakteri var!

Kornea yüzeyinde neden bu kadar çok bakteri var!

Bağırsaklarınızın ve cildinizin sizi sağlıklı tutmak için hayati önem taşıyan mikrop – mantar, bakteri ve virüs koleksiyonuna ev sahipliği yaptığı fikrini biliyor olabilirsiniz. Fakat gözlerinizin aynı zamanda eşsiz bir mikroplar yelpazesine ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Birlikte, göz mikrobiyomu olarak adlandırılırlar. Bu mikroplar dengesiz olduğunda – bazı türlerde çok fazla veya çok az – göz hastalıkları ortaya çıkabilir.

Tony St. Leger , Oftalmoloji ve İmmünoloji Profesörü , Pittsburgh Üniversitesi

Bakterilerin göz yüzeyinde yaşadığını ve koruyucu bağışıklığı uyardığınıgösteren son bir araştırma ile , bilim adamları Kuru Göz Hastalığı , Sjögren Sendromu ve kornea skar gibi çeşitli göz hastalıkları için yenilikçi tedaviler oluşturmak için kullanılabilecek mikrobiyal faktörleri keşfetmeye başlıyor.Bir gün insanlarda göz hastalıklarını tedavi etmek için bakteri mühendisliği yapmak mümkün olabilir.

Gözün enfeksiyonu nasıl önlediğini inceleyen bir immünologum . Bu alanla ilgilenmeye başladım çünkü insanlar sadece iki göz görüyor ve bakterilerin bağışıklık sistemini nasıl etkilediğini anlamak, sadece ABD’degöz enfeksiyonları için doktora ziyaret etmekten kaçınmanın ve yılda 174 milyon ABD doları tasarruf etmenin anahtarı olabilir .

Mikrobiyom hakkında tartışırken, çoğu bilim insanı genellikle bağırsakları düşünür ve hak eder; Araştırmacılar bir kolonun 10 trilyondan fazla bakteri barındırabileceğini düşünüyor . Söylendiği gibi, mikrobiyomların deri de dahil olmak üzere diğer bölgelerde ve akciğerler , vajina ve gözlergibi çok az bakteri içeren bölgeler üzerindeki etkisine daha fazla dikkat çekiliyor .

Son on yılda, mikrobiyomun oküler sağlıktaki rolü tartışmalıydı . Bilim adamları, sağlıklı gözlerin organize bir mikrobiyomun bulunmadığına inanıyorlardı. Çalışmalar havadan, ellerden veya göz kapağı kenar boşluklarından gelen bakterilerin göz üzerinde bulunabileceğini gösterdi; ancak, çoğu kişi bu mikropların sürekli gözyaşı akışı tarafından öldürüldüğüne veya yıkandığına inanıyordu.

Sadece son zamanlarda bilim insanları gözün aslında yaşa , coğrafi bölgeye, etnik kökene, kontakt lens aşınmasına ve hastalık durumuna bağlı görünen bir “çekirdek” mikrobiyom barındırdığı sonucuna varmışlardır . “Çekirdek” dört tür bakteriyel Staphylococci , Dipheroidler , Propionibakteriler ve Streptokoklarla sınırlıdır . Bu bakterilere ek olarak,bazı göz içi hastalıklarına karışan tork teno virüsü , sağlıklı bireylerin% 65’inin gözünde mevcut olduğu gibi çekirdek mikrobiyomun bir üyesi olarak sayılır.

Bu, doktorların antibiyotik reçete ederken mikrobiyomun riskleri ve yararları hakkında daha derin düşünmeleri gerektiğini göstermektedir. Antibiyotikler göze yarar sağlayan bakterileri öldürebilir.

ABD’de 340.000’den fazla hastayı içeren ve on yıldan fazla süren bir çalışmada, yazarlar akut konjonktivit (pembe göz) vakalarının % 60’ını tedavi etmek için antibiyotiklerin kullanıldığını bulmuşlardır . Ancak viral enfeksiyonlar, pembe gözün en muhtemel nedenleridir ve antibiyotiklerle tedavi edilemez. Daha çarpıcı, bakteri kaynaklı vakalar bile 7-10 gün içinde müdahale etmeden çözülür . Aşırı veya uygun olmayan antibiyotik kullanımının mikrobiyomayı bozabileceği, enfeksiyona , otoimmüniteye ve hatta kansere yol açabileceği iyi bilinmektedir .

Son on yılda, göz mikrobiyomunu ve hastalığını değerlendiren çalışmalar artmıştır. Çok büyük miktarda veri ürettiler, ancak çoğu bağıntılı. Bu, bazı bakterilerin Sjögren Sendromu veya bakteriyel keratit gibi bazı hastalıklarla bağlantılı olduğu anlamına gelir . Bununla birlikte, bu bakterilerin bu hastalıklara neden olup olmadığı hala bilinmemektedir.

Ulusal Göz Enstitüsünde geçirdiğim süre boyunca, göz yüzeyindeki bakterilerin, gözü bakteri Pseudomonas aeuruginosa gibi körleştirici patojenlerden korumak için bağışıklık tepkisini tetikleyip tetiklemediğini belirlemek için fareler kullandım .

2016’da Ulusal Göz Enstitüsü’ndeki oküler immünoloji uzmanı Rachel Caspi ve ben koruyucu bakterilerin gözün yakınında veya üzerinde yaşadıklarını varsaydım. Aslında, gözyaşı içine zararlı mikropları öldüren antimikrobiyal faktörleri üretmek ve serbest bırakmak için bağışıklık hücrelerini uyaran yerleşik bir bakteri Corynebacterium mastitidis ( C. mast ) bulduk .

Caspi laboratuarı , bir dizi deney aracılığıyla ilk kez C. mast ve koruyucu bir bağışıklık tepkisi arasında nedensel bir ilişki olduğunu gösterebildi . Ne zaman C. mast mast göz yüzeyinde mevcutsa fareler körlüğe neden olduğu bilinen iki bakteri türüne karşı daha dirençliydi: Candida albicansve Pseudomonas aeuruginosa .

Şimdi, laboratuvarımda , enfeksiyonu önlemek için yeni tedaviler geliştirmek ve muhtemelen Kuru Göz Hastalığı gibi daha yaygın hastalıkları hedeflemek için C. mast ve oküler bağışıklık arasındaki bu ilişkiden yararlanmak istiyoruz.

Bu tür tedavileri geliştirmeye doğru ilk adım, bakterilerin gözü nasıl kolonize ettiğini bulmaktır. Bunun için laboratuvarım, ülkedeki en geniş insan oküler bakteri koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Pittsburgh Üniversitesi’ndeki Campbell Laboratuvarı ile işbirliği yapıyor . Fareler ve gelişmiş genetik analizler ile eşsiz deneysel kurulumumuzla, bu mikrobiyal kütüphaneyi, mikropların göz yüzeyini kolonileştirmesi için gerekli spesifik faktörleri tanımlamaya başlamak için kullanabiliriz.

 

tamamaı için kaynağa bakınız

https://theconversation.com/bacteria-live-on-our-eyeballs-and-understanding-their-role-could-help-treat-common-eye-diseases-116126