Ana Sayfa İlaç Gilead Sciences Yeni Bağış Programını Başlattı

Gilead Sciences Yeni Bağış Programını Başlattı

GILEAD,
KARACİĞER HASTALIKLARINA YÖNELİK ARAŞTIRMACI SPONSORLUĞUNDAKİ ÇALIŞMALARI DESTEKLEYECEK YENİ BAĞIŞ PROGRAMLARINI DUYURDU

Fonlarla Viral Hepatit, Ko-Enfeksiyon, Nonalkolik Steatohepatit ve Primer Sklerozan Kolanjit Hakkındaki Bilimsel Bilgileri Arttırma ve Hasta Bakımını İyileştirme Amaçlı Araştırmalar Desteklenecek

Gilead Sciences, kronik hepatit C virüsü (HCV) ve hepatit B virüsü (HBV), HCV ve HIV ko-enfeksiyonu, nonalkolik steatohepatit (NASH) ve primer sklerozan kolanjite (PSC) yönelik araştırmacı sponsorluğundaki çalışmaları desteklemeye devam edecek beş yeni global bağış programını başlattı. Programlara karaciğer hastalığında tarama ve tedaviyle bağlantının arttırılması, HCV test ve tedavisinin basitleştirilmesi, NASH hastalarının tedaviye erişimi için yenilikçi sevk yöntemlerinin geliştirilmesi, özel popülasyonlarda HBV bakımındaki boşlukların çözümlenmesi ve PSC epidemiyolojisinin anlaşılması dahil, karşılanmamış ve ivedi hasta ihtiyaçlarını çözmeye yönelik projeler için dünya genelinden başvurular kabul edilecek.

Gilead Sciences Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Medikal İşler Başkanı Bill Guyer, “Karaciğer hastalıkları ile yaşayan insanların yaşamlarını iyileştirmek için yalnızca ilaçlar yeterli değil. HCV’de test ve tedaviyi basitleştirmenin en etkin yollarının öğrenilmesi bu hastalıkla yaşayan farklı popülasyonlara ulaşmak için kritik önem taşıyor. NASH’le yaşayan insanların bakıma erişmelerine yardımcı olmak üzere daha erken tanıya ve daha net sevk yöntemlerine ihtiyaçları var” dedi.

Guyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gilead Sciences karaciğer hastalıkları genelinde araştırmacı sponsorluğundaki çalışmaları desteklemekten gurur duyuyor.Bu çalışmaların bu hastalıkların yönetimiyle ilgili bilgileri arttırarak, hastaların uygun bir şekilde bakıma ulaşmasına yardımcı olacağına inanıyoruz.”

Yeni bağış programları şunları kapsıyor:

  • HCV STAT (Simplification and Test and Treat Strategies toward HCV Elimination)
  • HIV/HCV NoCo (No Co-Infection)
  • NASH Bakım Modelleri
  • HBV CARE (Linkage to CAReEpidemiology in Special Populations)
  • PSC PACE (PrimAry Sclerosing Cholangitis Epidemiology)

Bu programda toplam 10 milyon $ taahhütle HCV tedavisi verilmesinin basitleştirilmesine ve hasta bakımının önündeki engellerin aşılması için test ve tedavi stratejilerinin uygulanmasına odaklanan yaklaşık 15 proje finanse edilecek. Başvurular 11 Nisan – 30 Haziran 2019 arasında kabul edilecek.

STAT LEGA-C platformuna (HCV’de Global Aksiyonun Yolunu Açan Yerel Eliminasyon programları) en son eklenen program olarak, devam eden CITE, SCALE, CHIME ve NotCo programlarını kapsıyor.Gilead bugüne dek LEGA-C aracığıyla dünyanın dört bir yanında 79 eliminasyon projesi için 50 milyon $ taahhüt etti.

NoCo’nun üçüncü uygulamasında bu program çerçevesinde toplam 3 milyon $ taahhütle HCV ve HIV ko-enfeksiyonu ile yaşayan hastaları HCV tedavisine yöneltme stratejilerini araştırmaya odaklanan altı ilâ sekiz proje finanse edilecek. Başvurular 1 Mayıs – 14 Haziran 2019 arasında kabul edilecek.

Bu program çerçevesinde toplam 4 milyon $ taahhütle NASH ile yaşayan yüksek riskli hastaların taranması, tanımlanması ve gerekli medikal bakıma sevk edilmesine yardımcı olacak multidisipliner sağlayıcılar arasındaki bakım yolaklarının araştırılmasına odaklanan sekiz ilâ on proje finanse edilecek. Başvurular 3 Haziran – 15 Temmuz 2019 arasında kabul edilecek.

Bu programda toplam 1 milyon $ taahhütle yeterince hizmet alamayan popülasyonların tedaviyle bağlantısını arttırmaya ve spesifik demografi ya da coğrafyalarda HBV epidemiyolojisindeki veri boşluklarını analiz edip tanımlamaya odaklanan yaklaşık altı proje finanse edilecek. Başvurular 1 Ağustos – 15 Eylül 2019 arasında kabul edilecek.

Bu programda toplam 1 milyon $ taahhütle PCS epidemiyolojisi verilerindeki boşlukları belirlemeye ve bakım kaskadının daha iyi anlaşılmasına odaklanan beş kadar proje finanse edilecek.Başvurular 16 Eylül – 11 Ekim 2019 arasında kabul edilecek.

Gilead’ın yeni karaciğer hastalıkları bağış programı hakkında daha fazla bilgi için: https://www.gilead.com/science-and-medicine/research/investigator-sponsored-research

GILEAD SCIENCES HAKKINDA: Gilead Sciences, karşılanmamış tıbbi ihtiyaç alanlarında yenilikçi tedavileri keşfeden, geliştiren ve kullanıma sunan bir şirkettir. Misyonu, hayatı tehdit eden hastalıklara tedavi geliştirmektir. Genel merkezi California/ABD’de yer alan Gilead Sciences dünya çapında 35’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. www.gilead.com