Ana Sayfa İlaç FDA premenopozal kadınlarda hipoaktif cinsel istek bozukluğu için yeni tedaviyi onayladı

FDA premenopozal kadınlarda hipoaktif cinsel istek bozukluğu için yeni tedaviyi onayladı

ABD Gıda ve İlaç Yönetimi (FAD), “Palatin Technologies Inc” ve “Amag Pharmaceuticals Inc” şirketleri tarafından üretilen “bremelanotide” etken maddeli ilacın satışına onay verdiğini duyurdu.

Piyasa çıktıktan sonra yıllık 1 milyar dolarlık ciroya ulaşması beklenen ilacın, daha önce “kadın Viagrası” olarak tanıtılan Addyi adlı ilaçtan daha etkili olacağı sanılıyor.

Yan etkisi daha az

Kadınlarda düşen libidoyu önlemek için üretilen ilacın, sürekli olarak değil, sadece ilişkiden 45 dakika önce karın bölgesine enjektörle aktarılması yeterli.

İlacın beyindeki cinsel arzuyu tetikleyen duyu yollarını harekete geçirerek, libidosu düşük kadınlara yardımcı olması hedefleniyor.

Daha önce 2015 yılında bu amaçla piyasa sunulan, kullanıldığında alkol tüketimini yasaklayan Addyi isimli ilaca göre, yeni ilacın yan etkilerinin daha az olduğu belirtiliyor.

Bu ilacın günde bir, ayda ise en fazla 8 doz kullanımı tavsiye ediliyor. Cinsel isteksizlik ABD’de yaklaşık 6 milyon kadını etkiliyor.

FDA approves new treatment for hypoactive sexual desire disorder in premenopausal women

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-new-treatment-hypoactive-sexual-desire-disorder-premenopausal-women

The U.S. Food and Drug Administration today approved Vyleesi (bremelanotide) to treat acquired, generalized hypoactive sexual desire disorder (HSDD) in premenopausal women.