Ana Sayfa Ana Sayfa Aşılamada ‘küresel kriz’

Aşılamada ‘küresel kriz’

Aşılara duyulan güvensizlik, dünyanın ölümcül ancak önlenebilir bulaşıcı hastalıklara karşı mücadelede bir adım geriye gittiğini, uzmanları uyardığını gösteriyor.

Büyük global çalışma güveni göstermektedir bağışıklama ile ilgili tutum içine bazı bölgelerde düşüktür.

Wellcome Trust analizi, 140’dan fazla ülkede 140.000’den fazla kişiden gelen yanıtları içermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü, aşı tereddütünü, küresel sağlığa yönelik en büyük 10 tehditten biri olarak listeliyor.

Küresel araştırma, aşılama konusunda çok az güven duyduklarını veya güven duyduklarını söyleyenlerin sayısını ortaya koymaktadır.

Aşıların güvenli olup olmadığı sorulduğunda:

  • % 79 “biraz” veya “güçlü” olarak anlaştı
  • % 7 biraz veya kesinlikle katılmıyorum
  • % 14’ü hem kabul hem de aynı fikirde değil

Aşıların işe yarayıp yaramadığını sorduğunda:

  • % 84’ü ya güçlü ya da biraz katılıyorum
  • % 5 ya güçlü ya da biraz katılmıyorum
  • % 12 ne kabul etti ne de aynı fikirde değil

Neden fark eder?

Aşılamanın kızamık gibi ölümcül ve zayıflatıcı enfeksiyonlara karşı en iyi savunma olduğuna dair çok güçlü bilimsel kanıtlar vardır.

Aşılar, dünyadaki milyarlarca insanı korur. Tamamen bir hastalıktan – çiçek hastalığı – tamamen kurtulmuşlar ve dünyayı çocuk felci gibi başkalarını yok etmeye yaklaştırıyorlar.

Ancak kızamık gibi bazı diğer hastalıklar yeniden canlanıyor ve uzmanlar korku ve yanlış bilgi ile beslenen aşılardan kaçınan insanların temel nedenlerden biri olduğunu söylüyor.

DSÖ’nün aşılanmasında uzman olan Dr. Ann Lindstrand, mevcut durumun son derece ciddi olduğunu söyledi.

“Aşı tereddütü, en azından bazı yerlerde, dünyanın aşı ile önlenebilir hastalıkların kontrolünde gerçekleştirdiği gerçek ilerlemeyi gerçekten engelleme potansiyeline sahip” dedi.

“Bu hastalıklarda gördüğümüz herhangi bir yeniden diriliş geriye doğru kabul edilemez bir adımdır.”

“SON DURUM OLDUKÇA KÖTÜ”

DSÖ’nün Genişletilmiş Bağışıklık Programı Koordinatörü Dr. Ann Lindstrand da son durumu “oldukça kötü” şeklinde nitelendirerek, aşıya güvensizliğin aşıyla önlenebilir hastalıklarla savaşta “geri adım” anlamına geldiğini kaydetti.

Lindstrand, “Aşıya güvensizlik en azından bazı bölgelerde aşıyla önlenebilir hastalıkları kontrol etmede dünyanın elde ettiği ciddi ilerlemeye gerçekten set çekme potansiyeline sahip”. dedi.

Bilimsel araştırmalar, aşının, kızamık başta olmak üzere milyonlarca kişiyi ilgilendiren pek çok hastalık için en önemli koruyucu faktör olduğuna işaret ediyor. Aşıların, çiçek hastalığını tamamen yok ederken, çocuk felci başta olmak üzere bazı hastalıkları da bitirme noktasına getirdiği belirtiliyor.

İnsanlığın Aşılar Sayesinde Kurtulduğu 6 Bulaşıcı Hastalık Türü