Ana Sayfa Tıp&Sağlık Akıllı ilaçların geliştirilmesi konusunda işbirliği; Ege Ünv.&Houston MD Anderson Kanser Merkezi

Akıllı ilaçların geliştirilmesi konusunda işbirliği; Ege Ünv.&Houston MD Anderson Kanser Merkezi

Ege Üniversitesi (EÜ), kanserde hedefe yönelik akıllı ilaçların geliştirilmesi için MD Anderson Kanser Merkezi ile güç birliği yapmaya hazırlanıyor.

Sözcü gazetesi haberine göre; Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi olarak 25 yıldır çalışmalarını sürdüren, immünoloji, deneysel ilaçlar, tümör biyolojisi, genetik hedefe yönelik ilaçlar ve nanoteknoloji konularında uzman olan Houston MD Anderson Kanser Merkezi Öğretim Üyesi Dr. Bülent Özpolat, Ege Üniversitesi (EÜ)’nde Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kutsal Turhan, EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, EÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel, EÜ Kanser Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayşe Caner ve akademisyenler ile kanser araştırmaları konusunda ortak çalışmaların başlatılması ve hedefe yönelik ilaçlar geliştirilmesi konusunda görüşmeler yaptı.

“EÜ’NÜN İLAÇ GELİŞTİRME KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR BİRİKİMİ VAR”

Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi’nin ilaç geliştirme çalışmalarında önemli bir birikime sahip olduğunu ifade ederek, “İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma – Uygulama Merkezimiz (ARGEFAR) ve Çocuk Hastanesi Hematoloji Kliniğimiz ile Türkiye’de bu alanda araştırma yapan 4 merkezden 2’sini bünyemizde bulunduruyoruz. Ülkemizde yapılan klinik ilaç araştırmalarının sadece yüzde 1’i Faz-1 araştırmalar ve bu araştırmaların yarısından çoğu üniversitemizde yapılıyor.

“TÜRKİYE’DE YENİ İLAÇLAR GELİŞTİRİLEBİLİR”

Gen haritası ve gen analizleri, protein analizleri gibi ileri teknolojiler ile 2000’li yıllardan itibaren daha hızlı yol aldıklarını kaydeden Dr. Özpolat, yeni teknolojilerin robotik sistemlerle ilaçların geliştilmesinin büyük katkıda bulunduğunu belirtti. Geçen yıl immunoterapi Nobel ödülünü alan Dr. James Allison’un kendi merkezlerinde İmmunoloji bölümünde çalıştığından bahseden Dr. Özpolat, ‘‘Ege Üniversitesi’nde kanser konusunda çalışan öğretim üyeleriyle ortak çalışmalarla Türkiye’de yeni ilaçların geliştirilebileceğine inanıyorum. Bu bağlamda Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın akıllı ilaçlar geliştirilmesine yönelik araştırmalara verdiği destek çok önemli. Bu destek bizler için pozitif ivme yapacaktır” şeklinde konuştu.

 

tamamı için kaynağa bakınız