Ana Sayfa Hukuk&Etik Aile Hekimleri yer bulma sıkıntısı çekiyor !

Aile Hekimleri yer bulma sıkıntısı çekiyor !

Aile Sağlığı Merkezleri için Aile Hekimleri yer bulma sıkıntısı yaşamamalı ve direk mülk sahipleri ile temasta olmamalı

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), aile hekimlerinin asli görevinin birey ve toplum sağlığına hizmet vermek olduğuna ancak görev tanımları dışındaki konular nedeniyle çalışma şartlarının ağırlaştığına dikkat çekiyor. Özellikle de kira süresi dolan veya mülk sahibi değişen Aile Sağlığı Merkezleri, aile hekimlerinin mülk sahipleri ile ucu kimi zaman tehdide dayanan sorunlar yaşamalarına sebep oluyor.

AHEF, Aile Sağlığı Merkezleri’nin hastalarına en iyi şekilde hizmet verebilmesi için aile hekimlerine huzurlu, sorunsuz ve yalnızca mesleklerine odaklanabilecekleri bir ortam sunulması gerektiğine bir kez daha dikkat çekiyor. Bunun için de aile hekimlerinin meslekleri dışındaki işleyişle meşgul edilmemeleri üzerinde duran AHEF; özellikle de son dönemde kira sözleşmesi biten veya bitmek üzere olan Aile Sağlık Merkezleri (ASM) için yeni yer aranması sürecinde, aile hekimlerinin zaman ve emek sarfiyatı yaşadığını kimi zaman da kendilerine mülk sahipleri tarafından sıkıntılı süreçler yaşatıldığını vurguluyor.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı ve sözleşmeli kamu hizmeti veren Aile Hekimleri, çalışacakları Aile Sağlık Merkezlerini de kendileri bulmakla yükümlü kılınıyor. Ancak Aile Sağlık Merkezleri için uygun yapı bulmak hiç de kolay olmuyor. Çünkü her gün çok sayıda hastanın muayene, aşı, ilaç ve çeşitli tedavi hizmeti aldığı ASM’lerin müstakil durumdaki yapılarda hizmet vermesi gerekiyor. İş yeri veya apartman girişlerinde Sağlık Merkezleri kurulumu bu binalarda ikamet eden veya çalışan kişilerce kabul görmüyor. Kabul edilse dahi belli sürelerden sonra sorunlar yaşanmaya başlanıyor. Oysa bu merkezlerin açılabileceği müstakil yapılar bulmak da hiç kolay olmuyor. Aile Hekimleri mesleklerini icra edebilmek için öncelikle yer bulma sorununun giderilmesini, bunun için de başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere İl Sağlık Müdürlükleri ile Belediyelerin ellerini taşın altına koymaları gerektiğini dile getiriyor.

Antalya’da bulunan Aile Sağlığı Merkezi hekimlerinden Dr. Alper Bağcı içerisinde hizmet verdikleri bina için mülk sahibi tarafından büyük bir kira artışı talep edildiğini ve bu artış

kabul edilmediği takdirde binayı boşaltmalarının istendiğini anlatıyor. “3 yıl önce kiraladığım ve içerisine de 80 bin TL masraf yaptığım Aile Sağlık Merkezi binasının mülk sahibi %100 kira artışı talep ediyor. Bu kirayı ödeyemememiz halinde de binayı boşaltmamızı istiyor. Öncelikle bu kira bedelini karşılayabilmemiz mevcut ödenekler göz önünde bulundurulduğunda mümkün değil. Binayı boşaltmak istesek çevrede Aile Sağlık Merkezi olarak kullanabileceğimiz başka yapı yok. İşyeri ve apartman girişlerindeki ASM’lerden de sakinler gürültü, hareketlilik ve benzeri sebepler nedeniyle kısa bir süre sonra şikayetçi olmaya başlıyor. Peki yer bulamazsak bu ASM’ye bağlı bunca hasta ne olacak? Bu şu anda sadece bizim sorunumuz gibi görünse de ülkemiz genelinde ciddi bir sıkıntı var bu alanda…”

Aile Hekimi Dr. Alper Bağcı bazı hayırseverlerin veya camilerin Aile Sağlık Merkezleri’ne yer gösterdiklerine, bazı belediyelerin ise özel olarak müstakil konumda 2-3 katlı yapılar inşa ederek kira almaksızın Aile Sağlık Merkezi olarak kullanıma açtıklarına değiniyor. “Aile Hekiminin görevi Aile Sağlık Merkezi açmak veya kira sözleşmesi bittiği için taşımak üzere yer aramak olmamalı. Mülk sahipleri ile karşı karşıya geliyoruz, ciddi gerilimler yaşıyoruz ve hatta kimi zaman tehdit ediliyoruz. Hastalarımızın da huzuru ve hizmet alma hakkı engelleniyor. Bu nedenle devletimizin bizi mülk sahipleri ile bu şekilde karşı karşıya getirmemesini bekliyoruz. Sonuçta bizler sözleşme ile kamu hizmeti veriyoruz ve odaklanmamız gereken nokta da muayenelerimiz ve hastalarımızın ASM’lerden en iyi şekilde yararlanıp yararlanmadığını takip etmek. Özellikle de Sağlık Bakanlığımız tarafından bu konuya bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz. İl Sağlık Müdürlüklerimizden, Belediyelerimizden destek bekliyoruz.”

Türkiye genelinde kira sözleşme süresi dolan, taşınması gerektiği halde aynı bölge veya mahalle içerisinde Aile Sağlık Merkezi olmaya uygun yeni bir yapı bulamayan çok sayıda ASM bulunuyor. Buralara kayıtlı vatandaşlarımızın mağdur olmamaları ve aile hekimlerinin de daha huzurlu bir ortamda hastalarına hizmet verebilmeleri için ASM’lere yer gösterilmesi veya tahsis edilmesinin sistemli şekilde hayata geçirilmesi öncelik taşıyor.