Ana Sayfa Tıp&Sağlık ABD’de kızamık düşündürücü

ABD’de kızamık düşündürücü

ABD’de bu yılın başından beri 971 kişi kızamık oldu. Ülke 1992 yılındaki kızamık vakalarından sonraki en büyük salgınla karşı karşıya.

ABD’de 2000 yılında “kökü kurutulduğu” ilan edilen kızamık vakalarındaki ani artış endişelere yol açtı.  Merkezi Atlanta’da bulunan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nden (CDC) yapılan açıklamada, “Şayet vakalar yaz ve sonbahar aylarında da devam ederse, ABD ‘kızamık bulunmayan ülke’ konumunu kaybedebilir” ifadeleri kullanıldı.

ABD’de 2000 yılında neredeyse sıfırlanan kızamık vakaları sonraki yıllarda yeniden ortaya çıktı. CDC verilerine göre geçen yıl ülkedeki kızamık vakası 372 olarak belirlenmişti. Kızamık, şu anda ABD’deki 50 eyaletin 26’sında görülüyor.

Sağlık örgütleri salgınlardan korunmak için halktan önlem almalarını istedi. Vatandaşlara aşı çağrısında bulunan yetkililer aşılar hakkındaki yanlış bilgilere ise itibar edilmemesini istedi. Bir çok ebeveyn, yanlış bilgilendirildikleri için çocuklarına aşı yaptırmıyor ya da gecikiyor. CDC Genel Müdürü Robert Redfield yaptğı açıklamada, “Bir kez daha ailelere güvence vermek istiyorum. Aşılar güvenli ve otizme yol açmıyor” dedi.

Almanya’da ise kızamık vakalarının önüne tamemen geçmek şimdiye kadar mümkün olmadı. Bu yıl içinde Almanya’da kızamık 391 kişide görüldü. Almanya’da kızamık vakalarının sayıları her yıl değişiklik gösteriyor.

DW

Kızamık Vakaları Oklahoma’ya Kadar Yayıldı

ABD’de son 25 yılda meydana gelen en büyük kızamık salgını Oklahoma eyaletine kadar yayıldı. Federal sağlık yetkililerine göre ülke genelinde 41 yeni vaka görüldü. Böylece bu yıl kızamığa yakalananların sayısı 880’e çıktı.

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi CDC, 10-17 Mayıs günleri arasında görülen kızamık vakalarında yüzde 4,9 oranında artış olduğunu bildirdi. Kızamığın artık 24 eyalette görüldüğü kaydedildi.

CDC, Oklahoma’da doğrulanmış bir vaka olduğunu bildirdi. Merkezin sözcüsü Jason McDonald, 21 vakanın New York’ta dokuz vakanınsa Rockland ilçesinde görüldüğünü söyleyerek yeni vakaların neredeyse hepsinin New York’ta olduğunu aktardı.

Sağlık yetkilileri virüsün ebeveynlerinin aşı yaptırmadığı okul çağındaki çocuklar arasında yayıldığını belirtiyor. Çoğu muhafazakar Yahudi aileler olmak üzere bazı anne babalar bunu kanıtlayan bilimsel çalışmalar olmamasına rağmen aşının otizm gibi sağlık sorunlarına yol açtığı endişesi taşıyor.

Kızamık virüsü 2000’de ABD’de tamamen ortadan kalkmıştı. Hastalık ancak kızamığın hala yaygın olduğu başka ülkelerden seyahat edenler tarafından ülkeye taşındığı durumlarda görülüyordu.

Ancak uzmanlar vaka sayısının 1994’teki 958 rakamına yaklaştığını hatırlatarak kızamık salgınının tamamen sona ermediği uyarısında bulunuyor. Bu, Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin 1992 yılında tespit ettiği 2 bin 126 kızamık vakasından sonraki en yüksek rakamdı.

Federal yetkililere göre 2019’da 40’tan fazla kişi ABD’ye kızamık taşıdı. Bunlar daha çok Ukrayna, İsrail ve Filipinler’den geldi.

https://www.amerikaninsesi.com/a/kizamik-vakalari-oklahomaya-kadar-yayildi/4925144.html