Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat SGK & TEB 14 mayıs öncesi protokol revizyonu güncellendi!

SGK & TEB 14 mayıs öncesi protokol revizyonu güncellendi!

Bildiğiniz gibi esasında sizlerle bugün erken saatlerde bir araya gelecektik. Ancak yaşadığımız olağanüstü durumdan kaynaklı olarak bu gecikme yaşandı. Öncelikle anlayışınız için çok teşekkür ederiz.

Eğer süreci takip ettiyseniz Sosyal Güvenlik Kurumu ile Birliğimiz arasında İlaç Alım Protokolü Revizyonu görüşmelerini gerçekleştiriyorduk bir süredir. Bugün de 41’inci Dönem Merkez Heyeti Yedinci Başkanlar Danışma Kurulu Toplantısı sebebiyle Ankara’da bulunan Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti ve Denetleme Kurulu Üyeleri ile Bölge Eczacı Odalarının Başkan ve Yöneticilerimiz ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ile bir görüşme gerçekleştirdik.

Bu görüşme sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türk Eczacıları Birliği arasında bağıtlı Sosyal Güvenlik Kurumu Kapsamındaki Kişilerin Türk Eczacıları Birliği Üyesi Eczanelerden İlaç Teminine İlişkin Protokol’ün 2019 yılına ilişkin revizyonuna imza atılmış oldu.

14 Mayıs Bilimsel Günü’nün hemen öncesinde böyle bir Protokol imzalamaktan dolayı mutluyuz.

Buradan sizlerin huzurunda bir kez daha Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’a, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’e, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı’ya, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Dr. Mustafa Özderyol’a, tüm daire başkanlarına ve Sosyal Güvenlik Kurumu bürokratlarına özverili ve iş birliğine dayanan çalışmaları için teşekkür ediyoruz. 2019/1 Ek Protokol’ü imzalanma sürecinde görüş bildiren, düzenlenen Protokol Çalıştayı’na ve Protokol Komisyonu toplantılarına katılan ve sürecin olumlu sonuçlanmasına katkı sunan tüm Bölge Eczacı Odası Başkan ve Yöneticilerine teşekkür ediyor, imzalanan ek Protokol’ün mesleğimize, meslektaşlarımıza, vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti ve Denetleme Kurulu ile Bölge Eczacı Odası Başkanları ve yöneticilerinin T.C.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri ile gerçekleştirdikleri görüşmede, Protokol sürecine ilişkin yapılan değerlendirme sonrasında iskonto ve reçete başı hizmet bedellerine ilişkin iskonto oranları ile reçete başı hizmet bedellerinde %20 oranında artış yapılması konusunda mutabakata varıldı.

Konuşmamın başında ifade etmiştim aslında sizlerle14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü sebebiyle sizlerle bir araya gelmiştik.  Bu yıl ülkemizde modern bilimsel eczacılığın 180. Yılını kutluyoruz. Bizler 180 yıldır mesleğimizi ileriye taşımak, halk sağlığına değer katmak için adımlar atıyoruz. Bundan sonra da aynı kararlılıkla yurttaşlarımızın nitelikli sağlık ve eczacılık hizmeti alması için çabalarımızı var gücümüzle sürdüreceğiz.

Detaylı basın açıklamasını toplantı sonrasında arkadaşlarımız sizlere iletecekler.

Tüm meslektaşlarımın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Gününü sizlerin nezdinde bir kez daha kutluyorum. Halkın sağlık ve ilaç hakkının gözcüsü olan siz değerli basın mensuplarına katılımlarınızdan ötürü bir kez daha teşekkür ediyorum.