Ana Sayfa Biyoteknoloji Küba ile kanser aşısı ve ilaçları konusunda çalışma grubu kurulacak

Küba ile kanser aşısı ve ilaçları konusunda çalışma grubu kurulacak

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Uluslararası işbirliğimizi artırıyoruz. Küba ile aşı, kanser aşısı ve ilaçları konusunda çalışma grubu kurma kararı alındı”  ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, yerlileşme ve millileşme hedefleri doğrultusunda ikili işbirliklerine hız verildi. 2. Dünya Sağlık Asamblesi’ne katılmak üzere Cenevre’ye giden Dr. Fahrettin Koca, buradaki temasları kapsamında Küba, Portekiz, Irak, Azerbaycan, İran, Kırgızistan, Endonezya ve Çekya sağlık bakanlarıyla ikili görüşmeler yaptı, anlaşma ve protokoller imzaladı. Küba ile 27 Ekim 2018’de Ankara’da imzalanan mutabakat zaptının ardından irtibatlar hız kazandı. Cenevre’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Küba Sağlık Bakanı Jose Angel Portal Miranda ile yaptığı ikili görüşmede, enfeksiyonlara karşı aşılar, kanser aşısı ve ilaçlarının birlikte üretimi konusunda iki ülke arasında ‘çalışma grubu oluşturulması’ kararı alındı. Özellikle inovatif molekül geliştirme ve onkoloji çalışmalarında önemli tecrübeye sahip olan Küba’dan üst düzey bir heyet bu hafta Türkiye’ye gelecek. Küba ilaç kurumu BioCubaPharma Başkanı ve kurum temsilcileri, Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşecekler. Türkiye’de biyoteknolojik ürünlerin Ar-Ge’sini yürütecek insan gücünün yetiştirilmesine yönelik araştırma ve eğitim merkezinin TÜSEB bünyesinde kurulması planlanıyor.

KÜBA AŞISI NEDİR?

Küba aşısı, immünoterapötik bir ajan. Racotumomab 3. ve 4. ‘küçük hücreli dışı’ akciğer kanserinde etkili oluyor. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri, akciğer kanserlerinin yüzde 80-85 gibi büyük bir oranını oluşturuyor.