Ana Sayfa Ana Sayfa Erektil Disfonksiyon İlaçları, Kalp Yetersizliğinin Tedavisine Yardımcı Olabilir

Erektil Disfonksiyon İlaçları, Kalp Yetersizliğinin Tedavisine Yardımcı Olabilir

Erektil disfonksiyon için bir ilaç, kalp yetmezliğinin tedavisine de yardımcı olabilir, hayvanlarda yapılan bir ön çalışmadan anlaşılmaktadır.

Yazan Rachael Rettner / Livescience

Scientific Reports dergisinde bugün (1 Mayıs) yayınlanan çalışmada araştırmacılar tadalafil ilacı  ilerlemiş kalp yetmezliği olan koyunlara verdiler Araştırmacılar, tedavinin hayvanların kalp kasılmalarının gücünü arttırdığını ve kalp yetmezliğinde görülen zararlı hücresel etkilerin bir kısmını tersine çevirdiğini buldu.

Bulgu, erektil disfonksiyon (ED) ilaçlarının, kalp kasının vücudun normal taleplerini karşılayacak kadar kan pompalayamadığı bir durum olan kalp yetmezliği olan kişiler için faydalı olabileceğini düşündüren artan bir kanıt kitlesine katkıda bulunur .

Kalp yetmezliği ciddi bir durumdur ve mevcut tedaviler her zaman etkili değildir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, kalp yetmezliği gelişen kişilerin yaklaşık yarısı tanılarının beş yıl içinde ölüyor .

Yine de, yeni çalışma koyunlarda yapıldığı için, bulguların insanlarda da geçerli olup olmadığını görmek için daha fazla araştırma yapılması gerekecektir. [ Kalbinizi Sağlıklı Tutmanın 9 Yeni Yolu ]

Buna ek olarak, insanlar kalp yetmezliğini tadalafil ile tedavi etmemelidirler, çalışma lideri yazar Andrew Trafford, İngiltere’deki Manchester Üniversitesi’nde kalp patofizyolojisi profesörü dedi . Sadece bulguları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duymaz, aynı zamanda tadalafil’in diğer ilaçlarla birleştirildiğinde ciddi yan etkileri olabilir. Erektil disfonksiyon ilaçlarını almadan önce insanlar doktorlarıyla konuşmalıdır.

En iyi bilinen ED ilacı, sildenafil başlangıçta kalbe giden kan akışının neden olduğu anjina veya göğüs ağrısı tedavisi için tasarlanmıştı. Ancak, erken çalışmalarda, ilaç araştırmacıların umduğu kalp etkilerini üretmedi. Ancak erkekler arasında ilginç bir yan etkisi oldu: daha güçlü ve daha kalıcı ereksiyonlar. Bu bulgu daha fazla araştırmayı teşvik etti ve sonunda sildenafil’in ED ilacı olarak onaylanmasına yol açtı.

Sildenafil ve bu sınıftaki diğer ilaçlar (tadalafil dahil), penis de dahil olmak üzere çeşitli dokularda ve aynı zamanda kan damarlarında bulunan fosfodiesteraz 5 (PDE5) adlı bir enzimi inhibe ederek çalışır . PDE5 kan akışını düzenlemede rol oynar ve bazı çalışmalar PDE5 inhibitörlerinin kalp hücrelerini de etkileyebileceğini düşündürmektedir.

Sildenafil başlangıçta bir kalp ilacı olarak görünmese de, sonraki çalışmalar PDE5 inhibitörlerinin kalp yararları olabileceğini öne sürdü. Örneğin, kalp hastalığı için yüksek risk altında olan tip 2 diyabetli erkeklerin 2016 yılında yapılan bir araştırması , PDE5 inhibitörleri alanların, inhibitörleri kullanmayan erkeklerle karşılaştırıldığında daha düşük erken ölüm riskine sahip olduğunu buldu.

Ve 2011 yılında kalp yetmezliği olan kişilerin araştırması , PDE5 inhibitörleri alanların, kalp yetmezliği olan hastalarda görülen bazı kalp anormalliklerinde iyileşmeler yaşadığını ortaya çıkardı.

Bununla birlikte, bu önceki araştırmaların çoğu, kalp yetmezliğinin daha ileri aşamalarına odaklanmamıştır.

Yeni çalışmada, araştırmacılar koyunlarda ileri kalp yetmezliğini indüklemek için kalp pillerini kullandılar. (Araştırma, koyunları kalpleri insan kalplerine benzer olduğu için kullandı.) Ardından, araştırmacılar ED tedavisinde kullanılanlara benzer tadalafil dozları uyguladılar .

Araştırmacılar tedavinin kalp yetmezliğinin ilerlemesini durdurduğunu ve hastalıkta hücresel düzeyde görülen etkilerin bir kısmını tersine çevirdiğini buldular. Örneğin, kalp hücrelerinin adrenalin hormonuna cevap verme yeteneğini geliştirmiştir. (Kalbinin adrenaline tepki verme kabiliyetinin bozulma yeteneğinin kalp yetmezliğinin bir işareti olduğunu söyleyen yazarlar.) Bu, kalbin vücut boyunca kan pompalama yeteneğini arttırdığını söyledi.

Yeni çalışma “İnsanların uzun süredir şüpheli olduklarını gösteriyor – [PDE5 inhibitörlerinin] kalp hücreleri üzerinde doğrudan etkilerinin olabileceğini,” dedi. San Francisco Üniversitesi Kaliforniya Üniversitesi Tıp ve Klinik Kardiyoloji Şefi Profesör Dr. Yeni çalışmaya dahil olmayanlar.

Abraham, hem kan damarlarını hem de kalp hücrelerini doğrudan etkileyen bir ilacın, teoride kalp yetmezliğinin tedavisi için “mükemmel bir kombinasyon” olacağını söyledi.

Bununla birlikte, PDE5 inhibitörlerinin kalp yetmezliği olan hastalar için sonuçları gerçekten iyileştirdiğini göstermek için gelecekteki çalışmalara ihtiyaç vardır . Geçmişte, doğrudan kalp fonksiyonlarını iyileştiren bazı ilaçlar, hastalar için sonuçları iyileştiremedi (hayatta kalma veya hastanede kalma oranları gibi), dedi.

Ek olarak, gelecekteki çalışmalar, PDE5 inhibitörlerinin, kalp yetmezliği için mevcut ilaçlardan en az olduğu kadar iyi veya daha iyi çalıştığını ve hangi hastaların ilaçlardan en fazla fayda sağladığını belirlemesinin gerekeceğini göstermesi gerektiğini söyledi.