Ana Sayfa İlaç Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda Kazananlar Belli Oldu!

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda Kazananlar Belli Oldu!

  • Bayer’in bu yıl beşinci kez düzenlediği Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın kazananları belli oldu.
  • İstanbul Ümraniye Genel Müdürlük binasında gerçekleşen yarışmanın final gününde İzmir, Antalya, Siirt gibi Türkiye’nin çeşitli illerinden finale kalan 10 finalist okulun öğrencileri projeleriyle kıyasıya yarıştı.

Bayer’in lise öğrencilerini, fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik etmek ve bilimsel gelişimlerine katkı sunmak amacıyla bu yıl beşincisini düzenlediği Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yarışmada ilk üç dereceyi alan öğrenci ve okullar, akademisyenlerin oluşturduğu jüri kurulu tarafından belirlenirken; Bayer Türk çalışanlarının oylarıyla seçilen bir ekip de Bayer Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı.

“Yaşama Değer Kat” temasıyla gerçekleşen 659 projenin katıldığı yarışmanın bu yılki birincisi, Hayatı Uzat, Yaşama Değer Kat: Yeni bir Antibiyotik Taşınım Sisteminin Geliştirilerek Antibiyotik Direncinin Kırılması projesiyle İzmir Fen Lisesi öğrencileri Selma Öztürk ve Ömer Faruk Küser oldu. İkinciliği, Deniz Süngerinden Doku İskelesine projesiyle Kaş Turan Erdoğan Yılmaz Lisesi öğrencisi Alperen Telatar alırken, üçüncülüğü Keçiboynuzu(Ceretonia Siliqua) Embriyosu ve Gamının Kemik Kırığı Tedavisine Etkisiprojesiyle İzmir Fen Lisesi’nden Zeynep Ilgın Demir ve Müge Balta aldı. Bayer Özel Ödülü’nü ise Siirt’te Yetişen 4 Bitki Türünün Antioksidan Aktivitelerinin Saptanarak Prostat Kanser Tedavisinde Kullanılabilirliklerinin Araştırılması isimli proje ile Selcan Evin ve Ferhat Evin aldı.

Kazanan ve finale kalan öğrencilere ödülleri Bayer Türk çalışanlarının da katıldığı özel bir törende verildi. Törende öğrencileri kutlayan Bayer Türk CEO’su Hubert Braun şunları söyledi: “Bayer olarak gençleri bilime merak duymaya teşvik ediyoruz. Bu vizyonda lise öğrencilerine yol gösterici olduğuna inandığımız Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın beşinci yılını tamamladığımız için ayrıca gurur duyuyoruz. Türkiye’de gençlerin bilime olan merakınıdesteklemeye devam edeceğiz”.

Bayer Hakkında

Bayer, sağlık ve beslenme ile ilgili yaşam bilimleri alanlarında uzmanlaşmış küresel bir şirkettir. Ürün ve hizmetleri, insanlığa faydalı olabilmek ve giderek artan ve yaşlanmakta olan küresel nüfusun ortaya çıkardığı büyük zorlukların üstesinden gelmeyi desteklemek amacıyla tasarlanmıştır. Bayer Grup, aynı zamanda inovasyon ve büyümeyle değer yaratmayı ve kazanma gücünü artırmayı amaçlamaktadır. Sürdürülebilir kalkınma ilkelerine bağlı olan şirket, Bayer markası ile tüm dünyada güven, kalite ve güvenilirliğin timsali olmuştur. 2018 mali yılı itibarıyla 117 bine yakın çalışana ve 39,6 milyar Avro satış cirosuna sahip olan Bayer’in, yıllık sermaye harcaması 2,6 milyar Avro, Ar-Ge harcaması ise 5,2 milyar Avro düzeyindedir. Daha fazla bilgiye www.bayer.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.