Ana Sayfa Ana Sayfa 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü yürekten kutluyorum

14 Mayıs Eczacılık Günü’nü yürekten kutluyorum

Değerli Eczacılarımız,

Ülkemizde, Akademik Eczacılığın Kuruluşunun, 180. yıl dönümünü kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz.

Toplum sağlığını her zaman ön planda tutan, özveriyle çalışan eczacılarımız, sağlık sistemimize de çok değerli katkılar sunmaktadır.

İlacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her safhada görev yapan eczacılarımız; mücadele alanlarımıza da önemli destekler vermektedir.

Eczacılık hizmetlerinde yeni bir model olan ve gittikçe yaygınlaşan  “Rehber Eczanem Programı” ile halk sağlığının korunması hedeflenmekte, kronik hastalıklar konusunda halkımızı bilgilendirme çalışmaları yürütülmektedir.

Akılcı Antibiyotik Kullanımı Bilinçlendirme çalışmalarımıza eczacılarımızın sunduğu katkıların da etkisiyle; 2011 yılında bin kişi başına yaklaşık 42 birim olan antibiyotik tüketimimiz, 2018 yılında yaklaşık 31 birime gerilemiştir. Antibiyotik direncinin küresel bir sorun olduğu düşünüldüğünde; sonuçlar hepimiz için yüz güldürücü ve çocuklarımızın geleceği açısından da umut vericidir.

Bu vesileyle, başta eczacı mesai arkadaşlarım olmak üzere, kamuda, eczane eczacılığında, sağlık hizmeti sunumunun tüm alanlarında, akademide ve ilaç sektöründe görev yapan eczacılarımızın 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü yürekten kutluyor; çalışmalarında başarılar diliyorum.

Dr. Hakkı Gürsöz

TİTCK BAŞKANI