Ana Sayfa Tıp&Sağlık Obeziteye karşı şişmanlık vergisi !

Obeziteye karşı şişmanlık vergisi !

Prof. Dr. Füsun Saygılı’nın başkanlığını yaptığı Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, TBMM’ye çarpıcı bir obezite raporu sundu.

Milliyet

Raporda, kilo vermek isteyenlerce “mücizevi çözüm” olarak reçetesiz satılan ürünlerin, aktarlarda satılan bitkisel ürünlerin ve akupunkturun etkinliğinin kanıtlanmadığı, hekimlerin önerebileceği bir ürünün hâlâ mevcut olmadığı açıklandı. Türkiye’nin Avrupa’da obezite sıklığı en yüksek ülke konumuna geldiği belirtilen raporda, şu çarpıcı tespitler yer aldı:

AVRUPA’YI GEÇTİK: Ülkemizde de obezite sıklığı giderek artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü 2018 Obezite Raporu’nda Türkiye, yüzde 32’lik görülme sıklığı ile Avrupa ülkeleri arasında obezite sıklığı en yüksek ülkedir.

tamamı için kaynağa bakınız

CNNTURK haberinde; TEMD’in bu yıl 41’incisini düzenlediği Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi, Antalya’nın Belek bölgesinde Regnum Carya Otel Kongre Merkezi’nde başladı. 1 Mayıs tarihine kadar sürecek olan kongrede, diyabet, obezite, tiroid, lipid, kolesterol bozuklukları gibi yaygın toplum sağlığı problemlerinin yanı sıra nadir görülen hormon hastalıkları konuları masaya yatırıldı.

TEMD yönetim kurulu, kongrenin ilk günü gazetecilere açıklamalarda bulundu. Basın toplantısına, TEMD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Füsun Saygılı, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşegül Atmaca, Genel Sekreter Prof. Dr. Reyhan Ersoy, yönetim kurulu üyeleri Prof. Dr. Nuri Çakır, Prof. Dr. Alper Sönmez, Prof. Dr. Erol Bolu katıldı.

TEMD Başkanı Prof. Dr. Füsun Saygılı, kongrenin amacının toplumda sık görülen hastalıklarla ilgili çok fazla konuşulan, doğru bilinen yanlışları düzeltmeyi amaçladıklarını söyledi. Obezitenin hızla artan bir hastalıkolduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Füsun Saygılı, “Obezite toplumda görülen en önemli halk sağlığı sorunlarından bir tanesidir. 2000-2010 yılları arasında elde edilen rakamlarda obezitenin toplumda hızlı arttığını göstermektedir. 2000 yılında erişkin nüfusta görülen obezite sıklığı yüzde 22’lerde iken, 2010 yılında yüzde 32’ye çıkmıştır. Bu oran özellikle erkeklerde yüzde 100’e erişmiştir. Önceki yıllarda ender görülen erkek obezitesi gittikçe artmıştır” dedi.

Obeziteyi sebep olduğu hastalıklar nedeniyle de çok önemsediklerine dikkati çeken Prof. Dr. Saygılı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Obezite kendi başına bir hastalık olmakla birlikte, obezitenin neden olduğu hastalıklar hem yaşam kalitesini düşürmekte, hem de yaşam süresini kısaltmaktadır. Beden kitle endeksinin 30’un üzerine erişmesi ile birlikte insan yaşamının kısaldığını söyleyebiliriz. Obezite, önlenebilir ölüm nedenleri arasında sigaradan sonra ikinci sıradadır. Eğer kilo almaktan geri duracak olursak, obezitenin sebep olduğu ölümler gerileyecektir.”

https://www.cnnturk.com/saglik/obezitenin-neden-oldugu-hastaliklar