Ana Sayfa Ana Sayfa “Türkiye’nin Sağlık Ödülleri”

“Türkiye’nin Sağlık Ödülleri”

W- ‘Türkiye’nin Sağlık Ödülleri’ Doktorclub Awards, üçüncü yılında uluslarası bir etkinlik olma yolunda ilerliyor

Doktorclub Kurucusu ve CEO’su Gökçe Yaraşan ile “Doktorclub Awards” üzerine söyleşi yaptık.

Kendinizi kısaca bize tanıtabilir misiniz?

G.Y.- Bilgisayar mühendisiyim ve dijital sağlık sektöründe uzun süredir farklı girişimlerde kurucu ve yatırımcı olarak yer alıyorum. Yıllar içerisinde sağlık sektörünün dijital ihtiyaçları doğrultusunda ürün portfoyümüz genişledi.

Doktorclub, sadece hekimleri buluşturduğumuz dijital platformuz.

Doktorclub Awards ise ‘Türkiye’nin Sağlık Ödülleri’ adını verdiğimiz ödül organizasyonumuz.

Health 4.0 Dijital Platformumuzda tüm sağlık endüstrisi paydaşlarını buluşturuyoruz.

Hipocreate dijital sağlık ve teknoloji ajansımızda ise kurumlara anahtar teslim yaratıcı içerik ve teknoloji çözümleri sağlıyoruz.

W- Bize Doktorclub hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

G.Y.- Doktorclub, sadece tıp doktorları ve diş hekimlerinin üye olabildiği yerli bir dijital platformdur. Doktorclub, www.doktorclub.com adresinden ve özel mobil uygulamalardan inovatif, mesleki ve sosyal çözümler sunar. 81 ilimize ve her branşa homojen dağılmış 17.000’e yakın hekim üyeye sahibiz.

Doktorclub hekimlere özel kapalı bir sosyal ve mesleki paylaşım platformu oluştururken, hızla dijitalleşmekte olan sağlık dünyasının inovatif kurumlarına da hekimlerle buluşmak için benzersiz, güvenilir ve ölçülebilir bir dijital iletişim kanalı sağlamaktadır. Ayrıca Doktorclub’da edindiğimiz dijital tecrübe ile sağlıkta dijital dönüşüme destek veren büyük veri, veri analizi, yapay zeka ve bulut tabanlı çözümler sunmaktayız.

W- Doktorclub Awards hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

G.Y.- Doktorclub Awards “Türkiye’nin Sağlık Ödülleri” olma hedefi ile sağlıkta yılın yenilikçi çalışmaları ödüllendirerek farkındalık yaratmak amacıyla yola çıktığımız sağlık ödülleri etkinliğimizdir.

Doktorclub Awards organizasyonundaki hedeflerimiz; ülkemizde sağlık sektörü profesyonelleri ve paydaşlarının çalışmalarını daha iyiye ve daha kaliteliye yönlendirmek, sağlık hizmet sunumunda yaratıcı, ilham verici ve yenilikçi fikirlerin ortaya konup uygulamaya geçirilmesini teşvik etmek, sektörde farklılık ve farkındalık yaratarak öne çıkan proje, araştırma ve uygulamaların artmasına katkıda bulunmaktır.

W- Doktorclub Awards’un kaçıncısını düzenliyorsunuz?

G.Y.- Bu yıl Doktorclub Awards organizasyonumuzun üçüncüsünü düzenlemekteyiz. İlk ödüllerimizi 25 Kasım 2017’de İstanbul Hilton Bosphorus Otel’de düzenlenen törende dağıtmıştık. Geçtiğimiz yıl ödül törenimizi geniş bir katılımla 21 Aralık 2018’de İstanbul Üniversitesi Ord. Prof. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirdik. Bu yıl da yine Aralık Ayı içerisinde Ord. Prof. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda ödül törenimizi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

W- Doktorclub Awards’a kimler, nasıl başvurabiliyor?

G.Y.- Doktorclub Awards’a sağlık alanında yenilikçi ve fark yaratan çalışması, projesi veya ürünü olan şahıs ya da kurumlar başvurabiliyor. Tüm süreç, başvurulardan oylamalara kadar tamamen dijital bir platformda yürütülüyor.

Her yıl belirlenen ödül kategorilerinde yenilikçi çalışması olan şahıs veya kurumlar, www.doktorclubawards.com adresinden online ve ücretsiz olarak başvuru gerçekleştiriyor.

Başvuru sahipleri çalışmalarının yenilikçi/inovatif yanları ve o alanda gerçekleştirilen diğer çalışmalara göre farklı yönlerinden bahsettikleri üç temel soruyu cevaplayarak başvurularını gerçekleştiriyorlar. İlk başvuru ertesinde dijital portal üzerinden başvurularına online olarak doküman, fotoğraf, videolar ekleyerek zenginleştirebiliyorlar.

W- Doktorclub Awards değerlendirme/seçim süreci hakkında bilgi verebilir misiniz?

G.Y.- Doktorclub Awards kapsamında katılımcılar arasında maksimum hakkaniyeti sağlamak ve seçimlerde tarafsızlığı gözetmek amacıyla değerlendirme ve seçim sürecimizi iki aşamalı olarak kurguladık.

İlk aşamada her biri alanında uzman ve duayen akademisyenler, bilim insanları, kamu kurumları ve sağlık endüstrisinden temsilciler ve yöneticilerinden oluşan Doktorclub Awards jurisi, her kategoriden finale çıkacak adayları belirliyorlar.

Jürimiz 45 gün süre boyunca dijital ortamda başvuruları titiz bir çalışma ile inceleyerek puanlıyor. Jürimizin ortalama puanlarına göre her kategorideki en yüksek puanı alan adaylar, kategori finalistleri olarak belirleniyor ve finalistler tüm katılımcılara duyuruluyor.

İkinci aşamada ise finalistler, kazananların belirlenmesi için Doktorclub üyesi olan 17.000’e yakın hekimin dijital ortamda oylamasına sunuluyor. Doktorclub üyesi hekimler final dijital oylama ile her kategori için kazananları belirliyorlar.

W- Doktorclub Awards kazananları nasıl duyuruluyor?

G.Y.- Doktorclub Awards kazananları her yıl düzenlenen tören ile duyuruluyor. Ödül törenimize o yılın başvuru sahiplerinin tümünü, kategori finalistlerini, sağlık sektörünün değerli paydaşlarını davet ediyoruz. Finalistler arasında her kategorinin kazananları ödül töreninde açıklanıyor. Kazananlar sahnede duyurulduğu için tüm katılımcılar için heyecanlı ve keyifli bir akşam yaşıyoruz.

W- Doktorclub Awards’da katılımcılara ne gibi imkanlar sunuyorsunuz?

G.Y.- Ülkemizde sağlık alanında bireysel veya kurumsal olarak yürütülen çok değerli yenilikçi çalışmalar var. Doktorclub Awards olarak ödüllere başvuran çalışmalara farkındalık yaratmak amacıyla kendi web sitelerimizden, sosyal medya platformlarından ve medya kanalları üzerinden duyurulmasına aracı olmaktayız. Tüm başvurular öncelikli olarak akademi ve endüstrinin önde gelen temsilcilerinden oluşan jürimizin değerlendirmesine sunulurken, başvuru sahipleri ve jüri üyelerimiz arasında yeni sinerjiler oluşuyor; fikirler ve projeler potansiyel müşterileri ve yatırımcıları/destekleyicileri ile buluşuyor.

W- Doktorclub Awards’da bu yıl yenilikler var mı?

G.Y.- Henüz üçüncüsünü düzenlemekte olmamıza rağmen, Doktorclub Awards kurgusu ve yenilikçi çalışmalarının kamuoyu nezdinde farkındalık yaratmış olması, organizasyonumuzun öne çıkmasını sağlamak için hekim camiası, sağlık endüstrisi, akademi ve kamudan gördüğümüz destekten büyük mutluluk duyuyoruz. Ödül törenimize başta İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi olmak üzere bizlere bilimsel destek veren tüm değerli kurumlardan aldığımız motivasyon ile bu yıl Doktorclub Awards’ı uluslarası boyuta taşımak hedefindeyiz.

W- Doktorclub Awards Uluslarası açılımı nasıl sağlayacaksınız?

G.Y.- Halihazırda Doktorclub platformunda çevre ülkelerden limitli sayıda olsa da üyelerimiz var. Ayrıca Doktorclub Awards iş birlikteliği için görüştüğümüz sağlık endüstri paydaşlarının çeşitli ülkelerde sağlam ve güçlü varlıkları bulunuyor. Bu kurumlardan da aldığımız destekler ile çevre ülkelerden yapılacak başvuruları yine benzer kurgu ile değerlendirerek, yenilikçi çalışmalarını İstanbul’da ödüllendirmek istiyoruz. İstanbul merkezli ve prestijli bir ödül konseptinin oluşturulması amacıyla attığımız bu yeni adımdan büyük heyecan duyuyoruz. Ülkemizin sağlıkta sürekli gelişen konumuna, Doktorclub Awards olarak biz de destek olma çabası içerisindeyiz.

W- Gökçe Bey değerli görüş paylaşımınız için teşekkür eder yolunuzun açık olmasını dileriz.