Ana Sayfa Hukuk&Etik Çin’de genetik çalışmaların İhlallerine sert yaptırımlar uygulanacak

Çin’de genetik çalışmaların İhlallerine sert yaptırımlar uygulanacak

Çin’de geçen aylarda genetiği değiştirilmiş bebeklerin doğumunun ilan edilmesinin ardından yaşanan tartışmalar üzerine, ülkedeki bilim insanlarına yönelik para cezaları ve yasaklar dahil olmak üzere biyoteknoloji araştırmaları alanında yeni kurallar yayınlandı.

Sputniknews haberine göre; Çin’de geçen aylarda bilim insanı He Jiankui’nin dünyanın genetiği değiştirilmiş ilk bebeklerin doğumunu açıklaması, hem ülke içinde, hem de dünya çapında etik tartışmalara yol açmıştı.

He, CRISPR denilen bir teknikle, bebeklerin belirli genlerini silerek onların HIV virüsünden kurtulmalarını sağladığını ilan etmişti. Ancak bilim insanının bu açıklaması, Çin makamları tarafından da tepkiyle karşılanmıştı.

Salı günü açıklanan yeni kurallarda göre ise, genetik materyallerin çıkarılması, gen düzenleme, gen transferi ve kök hücre araştırmalarında kullanılan teknolojinin kullanımının ‘yüksek riskli’ olarak sınıflandırıldığı öğrenildi.

Söz konusu uygulamaların denetlenmesi ve hayata geçirilmesinden ise doğrudna Çin Devlet Konseyi sorumlu olacak.

Uygun yetkilendirme olmadan araştırma yapan kişi veya kurumlar ise 50 bin ile 100 bin Yuan arasında cezalandırılacak. Ayrıca, devletin söz konusu faaliyetleri durdurma veya el koyma yetkisinin olacağı da açıklandı.

 

tamamı için kaynağa bakınız