Ana Sayfa GETAT Yükselen trend; “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği”

Yükselen trend; “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, ‘Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu’na, 18 ilden 150 kişi eğitim almak için katıldı. Farklı meslek gruplarından kişilerin 2 hafta süreli kursa katılmak için kente geldiğini söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM) Müdürü Nazım Tanrıkulu, merkezde 150’ye yakın aromatik bitkinin yetiştirildiğini belirtti. Tanrıkulu, Sağlık Bakanlığı’nın da, çeşitli sağlık kuruluşlarında bitkilerle tedavi yöntemi olan ‘fitoterapi’ ile ilgili bölümleri açmasıyla geleneksel tıbba ilginin giderek arttığını söyledi.

Burhaniye ilçesindeki BAÇEM’de verilmeye başlanan Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu’na ilgi büyük. İki hafta süren uygulamalı kursta, 18 ilden toplam 150 kişi eğitim alıyor. Halk Eğitim Merkezi ve Balıkesir Meslek Edindirme Kursları (BALMEK) iş birliği ile düzenlenen kurslara çiftçi ve eczacıların yanı sıra muhasebeci, işletme müdürü, eğitimci, öğretim üyesi ve yazar gibi değişik meslek dallarından kişiler de ilgi gösteriyor. Merkezde 150’ye yakın aromatik bitki yetiştirdiklerini söyleyen BAÇEM Müdürü Nazım Tanrıkulu, Sağlık Bakanlığı’nın da çeşitli sağlık kuruluşlarında fitoterapi bölümleri açmasıyla geleneksel tıbba ilginin giderek artmaktadır.

Uygulamalı eğitimlerde tıbbi aromatik bitkiler konusunda A’dan Z’ye tüm bilgileri verdiklerini anlatan Nazım Tanrıkulu, “Geçen hafta başlattığımız Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursumuz var. Lavantadan naneye ve papatyaya kadar çok sayıda tıbbı ve aromatik bitkileri tanıtarak, yetiştirme yöntemlerini anlatacağız. Türkiye’nin 18 farklı ilinden, çok farklı meslek gruplarından katılımcılar var. 150’ye yakın kursiyerimiz var. Bizimkisi uygulamalı bir kurs.
Devrim DERİN/BALIKESİR, (DHA)


Keşan Halk Eğitimi Merkezi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu kursiyerleri lavanta fidelerini toprakla buluşturdu.

Keşan’in Siğilli köyündeki Hasan Dinç’e ait tarlada, kurs ile ilgili uygulama gerçekleştirildi. 1 dekarlık alana bin 750 fide lavanta dikildi.

Kurs öğretmeni Ramadan Aksoy, yaptığı açıklamada, kursiyerlerin diktiği İngiliz lavantalarından 20 yıl verim alınabileceğini belirterek, “Sulanırsa bu lavantadan 2 kat verim alabiliyoruz. Yağ kalitesi oldukça yüksek ve dünyada aranan bir tür. Biz bu ürünü bölgede alternatif olabilecek bir ürün olarak düşündük. Uygulamalı olarak gerçekleştirilen kursumuz 19 Ekim’de başladı ve 30 Kasım’da tamamlanacak. Toplamda 72 saat sürecek kursumuzda 18 kursiyerimiz ile ekim işlemini yapıyoruz.” diye konuştu.
https://www.haberler.com/kesan-da-kursiyerler-lavanta-dikti-11480574-haberi/


İnönü’de kadın kursiyerlere “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği” kursu

İnönü Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen kurs kapsamında 18 kadın kursiyere, başta kekik ve adaçayı yetiştiriciliği olmak üzere Eskişehir’de yetiştiriciliği yapılan tüm tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştiriciliği konusunda eğitim verilecek. Müdürlük teknik personelleri tarafından 72 saat süreyle verilecek kursun sonunda kursiyerlere katılım belgesi düzenleneceği ve faaliyet gösteren tarım paydaşlarına kursiyerlerle birlikte teknik ziyaretler yapılacağı belirtildi.
Kurs açılış programına katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine Sever, “Bakanlığımız tarafından yürütülen Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında; ilimizde binlerce lavanta fidesi dağıtılarak modern lavanta bahçeleri kurulmuştur. Bu bahçeler sayesinde ilimizde lavanta balı üretilmeye başlanmıştır. İnönü ilçemizde de bu konuda demonstrasyonlar yapmak ve sözleşmeli üretim modeli ile üreticilerimizin gelirlerini artırmak istiyoruz” dedi.
https://www.haberturk.com/eskisehir-haberleri/65319394-inonude-kadin-kursiyerlere-tibbi-ve-aromatik-bitkiler-yetistiriciligi-kursu


Emeklilerin yeni tutkusu

FURKAN YAZICI
Kepez Mehmet Kemal Dedeman İlkokulu’nda haftanın 5 günü 18.00-21.00 saatleri arasında gerçekleşen tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kursunda 43 kursiyer eğitim görüyor. Antalya’da yetiştirilmeye müsait 32 adet tıbbi ve aromatik bitki hakkında bilgi sahibi olan kursiyerler, uygulamalı olarak bu bitkileri inceliyor. Kursiyerler arasında 20 yıldır Antalya’da yaşayan Rus Tatyana Kaya da var. Kaya, sertifikasını aldıktan sonra arazisinde yaban mersini ve dereotu yetiştirmek istediğini söyledi.
https://www.sabah.com.tr/akdeniz/2018/11/29/emeklilerin-yeni-tutkusu