Ana Sayfa İlaç TEAM1 Diyabet Koşu Takımı’na özel ödül

TEAM1 Diyabet Koşu Takımı’na özel ödül

TEAM1 Diyabet Koşu Takımı, Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü

Türk Diyabet Cemiyeti (TDC) ve Novo Nordisk tarafından ‘diyabetli’ algısını değiştirmek için oluşturulan diyabet koşu takımı TEAM1, Sağlık Gönüllüleri Türkiye Derneği’nin 2018 Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri programında Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Dünyada ultra maratonlara katılan tek TİP1 diyabetli birey olan TEAM1 Takım Kaptanı Gürkan Açıkgöz de yeni başarılara imza atıyor. Açıkgöz, son olarak Mozambik Ultra Maratonu’nu tamamlayarak, 2018 yılı genel klasman birincisi oldu

TDC ve Novo Nordisk Türkiye tarafından ile ‘diyabetli’ algısını değiştirmek amacıyla oluşturulan diyabet koşu takımı TEAM1, bir yandan ödüller alırken bir yandan da yurt dışında da yeni başarılara koşuyor. TEAM1, Sağlık Gönüllüleri Türkiye Derneği tarafından verilen ‘2018 Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. TEAM1, hayata geçirilmesinin hemen ardından da Outdoor Fitness Türkiye tarafından “En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi” seçilmişti.

Diyabet Koşu Takımı TEAM1 ödüller alırken, Takım Kaptanı Gürkan Açıkgöz de ultra maratonlarda yeni başarılar kazanmaya devam ediyor. Açıkgöz son olarak 220 kilometrelik Mozambik Ultra Maratonu’nu da tamamlayarak, 2018 yılı genel klasman birincisi oldu.

Fransız Canal Aventure’un düzenlediği “5 Kıtada 5 Ultra Maraton” yarışında koşan dünyanın tek Tip1 diyabetli bireyi olan Açıkgöz, daha önce de 160 kilometrelik Vietnam ve 140 kilometrelik tek etap Norveç Ultra Maratonlarını birinci olarak, 230 kilometrelik Bolivya Ultra Maratonu’nu da son etapta birinci, genel klasmanda ise ikinci olarak tamamlamıştı. Açıkgöz, 15-25 Mayıs 2019’da 522 kilometrelik Avustralya Ultra Maratonu’nu koşarak 5 kıtayı tamamlamış olacak.

Tedavisini aksatmayan diyabetliler hiçbir aktiviteden geri kalmıyor

Ödülü kazanmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten diyabet tedavisinin öncü firması Novo Nordisk Türkiye Pazarlama Direktörü Canan Sağlıcak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Diyabet son yıllarda şehirleşmenin getirdiği hareketsiz yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları yüzünden, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artıyor. Bu popülasyon içinde yaşamları boyunca insülin kullanmak zorunda olan Tip 1 diyabetli insanlarımız önemli bir yere sahip. Modern insülin tedavileri ise Tip 1 diyabetli bireylerin, hareketli bir yaşam ile diyabetlerini etkin olarak yönetmelerini mümkün kılıyor. Diyabet konusunda sürekli yeni tedaviler geliştiren bir şirket olarak amacımız, TEAM1 Koşu Takımı ile öncelikle diyabet hastalarına aktif bir hayat sürebilecekleri mesajını vermektir.”

TEAM1 proje danışmanlığı yapan Türk Diyabet Cemiyeti üyesi Prof. Dr. Taner Damcı ise “Toplumumuzda diyabetli bireyler malesef ötekileştiriliyor. Teşhis aldıktan sonra özellikle yakınları tarafından uygulanan aşırı korumacılık ile hayattan geri kalıyorlar. Diyabet aslında doğru tedavi ve aktif bir hayat ile düzgün yönetilmesi mümkün bir durum. TEAM1 bunun en güzel kanıtı” dedi.

TEAM1, çoğu daha önce hayatında hiç spor yapmamış diyabetli bireylerden oluşuyor. Kuruluşu henüz bir yılı doldurmamasına rağmen sosyal sorumluluk alanında ikinci ödülünü kazanan TEAM1’in takım üyeleri, takımda yer almaktan mutluluklarını ifade ederek, “Birlikte antrenman yapmak hem motivasyonumuzu artırıyor hem de diyabeti daha iyi yönetmemizi sağlıyor. Daha önce aklımıza bile gelmeyecekken bugün dört koşuya katılmış olmaktan ve yaşadığımız bu maceranın Sağlıkta Sosyal Sorumluluk ödülüne layık görülmesinden gurur duyuyoruz” görüşünü dile getirdiler.

TEAM1 ekibinin hikayesini sosyal medyadan da takip edebilirsiniz

Instagram @team1.diab #team1diab #5kıtada5ultramaraton