Ana Sayfa Tıp&Sağlık Prof. Dr. Şükrü Sindel’i Kaybettik

Prof. Dr. Şükrü Sindel’i Kaybettik

Derneğimizin kıymetli üyesi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Sevgili Hocamız Prof.Dr.Şükrü Sindel’i 11 Aralık 2018 Salı günü kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Hocamıza Allahtan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına ve meslektaşlarımıza sabır dileriz. Hocamız için 13 Aralık 2018 Perşembe günü saat 10:00’da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi 75.yıl Konferans Salonunda anma töreni yapılacaktır. Hocamızın cenazesi aynı gün Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip Karşıyaka Mezarlığında defnedilecektir. Nefroloji Ailesinin başı sağolsun. Hocamızın ruhu şad, mekanı cennet olsun.

TND


Nefroloji – Tarihçe

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölümü kurulmadan önce Prof. Dr. Müştak Özüer 1986 yılında Hemodiyaliz Ünitesini kurmuştur. Bir yıl sonra 1987’de,  Dr.Şükrü Sindel İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda Nefroloji ağırlıklı olarak  çalışmaya başlamıştır.

1988 yılında, Prof. Dr. Enver Hasanoğlu’nun Dekan olarak atanmasından sonra bilim dalları kurulmuş ve Dr Özüer ile Dr. Sindel Nefroloji bilim dalında sorumlu öğretim üyeleri olarak yer almışlardır. 1992 yılına kadar Prof. Dr. Müştak Özüer bilim dalı başkanlığını yapmış ve bu tarihte emekli olmuştur.  Ekibe, 1992 yılında  Dr. Turgay Arınsoy katılmıştır. Dr. Musa Bali, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalından yan dal ihtisasını tamamlayarak uzman olan ilk hekim olmuştur. Dr Bali’den sonra Dr. Ülver Boztepe Derici yan dal ihtisasını tamamlamış ve Öğretim görevlisi olarak ekibe katılmıştır.  1992 de Bilim Dalı Başkanlığı görevini Prof. Dr. Şükrü Sindel devralmış ve 2009 yılına kadar bu görevi ifa etmiştir.  Nefroloji Bilim Dalı ekibine 2001  yılında Dr. Galip Güz, 2002 yılında Dr. Yasemin Erten, 2003 yılında Dr. Kadriye Altok dahil olmuştur.

Nefroloji Bilim Dalı’nda 1988 yılından bu yana 16 Nefroloji Uzmanı yetiştirilmiştir.  Bilim dalımızda halen 7 profesör ve  6 adet yan dal araştırma görevlisi bulunmaktadır. Haziran 2018 yılından bu yana Bilim Dalı Başkanlığı Prof. Dr.  Ülver Boztepe Derici tarafından yürütülmektedir. Dahiliye araştırma görevlilerine ve Nefroloji yan dal uzmanlık öğrencilerine Nefroloji alanında yeterlilik kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Temel amacımız ve çabamız; 28 yatak kapasitesi ile hastalarımıza iyi ve kaliteli bir hizmet vermek, kendi kendine yetebilecek ve bir Nefroloji kliniğini yönetebilecek uzman yetiştirmektir. Halen Bilim dalı bünyesinde iki ayrı yataklı servis (biri Renal transplantasyon hastalarına hizmet eden) , bir hemodiyaliz ünitesi ve dört farklı poliklinik ( genel nefroloji, nefroloji-hipertansiyon, periton diyaliz polikliniği, transplantasyon polikliniği) mevcuttur. Bilim dalında 1996 yılında ilk periton diyalizi ve ilk renal transplantasyon yapılmıştır. Bu tarihten bu yana periton diyalizi hastalarının ayaktan tetkik ve tedavisinin sürdürüldüğü bir periton diyaliz ünitesi mevcuttur.  Bilim Dalımızda ilk renal transplantasyon eylül 1996 yılında canlıdan yapılan böbrek transplantasyonu ile başlamıştır. Günümüze kadar bilim dalında 500’ e yakın hasta canlı ya da kadavra vericiden renal transplantasyon olmuş olup bunların büyük bir kısmı da yine transplantasyon polikiliniğimizde takip edilmektedirler.
http://med.gazi.edu.tr/posts/view/title/nefroloji—tarihce-22041