Ana Sayfa Hukuk&Etik Pahalı ilaçları sahte reçete ile nakde dönüştürenlere operasyon

Pahalı ilaçları sahte reçete ile nakde dönüştürenlere operasyon

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, “sahte reçete” soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılan 10’u doktor 18 kişi gözaltına alındı (Sputniknews).

Vatan gazetesi haberine göre : Hastalığı olmayan kişilere sahte reçete tanzim ederek  elde ettikleri kanser ilaçlarını yurt dışına satılarak haksız kazanç elde edildiği, devletin bu yolla zarara uğratıldığı ve ilaçların bir kısmınını Habur Sınır Kapısı’ndan yurt dışına çıkarılarak PKK’ya gönderildiğine ilişkin Başbakanlık İletişim Merkezi’ne gelen ihbarı değerlendiren Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri,  şüphelileri yakalamak için başlattığı çalışmaları derinleştirdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Savcısı İrfan Nuri Akdeniz tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, söz konusu şüpheliler hakkında yakalama kararı çıkarttı ve gözaltına alındılar.

Gerekli delillerin toplanmasının ardından operasyon için düğmeye basan ekipler, önceden belirlenen ev ve iş yerlerine sabah saatlerinde baskın düzenledi. Operasyonda aralarında 6 eczane, 2 ecza deposu sahibi ile bir polis ve bir özel güvenlik görevlisinin de bulunduğu 23 şüpheli gözaltına alındı. Eczane ve depolarda yapılan aramalarda piyasa değeri yaklaşık 2 milyon lira olan ilaç ve tıbbi malzemeye el konuldu. Ele geçirilen ve buz kalıpları arasında muhafaza edildiği görülen ilaçlar arasında kanser ve kan ilaçlarının ağırlıklı olduğu belirlendi.

Ekiplerin çalışması sonucu E-reçete sisteminde hastanın yazılan ilaç adedini görememesini fırsat bilen şebeke içinde yer alan eczacı kalfalarının hastane önlerinde irtibat kurdukları hastalara yardımcı olmak bahanesiyle kimlik bilgilerini aldıkları, daha sonra bu hastaların bilgisi dışında E-reçete üzerinden pahalı ilaçları ihtiyaçtan fazla sayıda yazdırdıkları ve ilaç kutularından sadece birini hastaya verdikleri, fazla kutuların ise şebekeye aktarıldığı ortaya çıkarıldı. Şebeke üyelerinin aynı yöntemi kimlik belgilerini ele geçirdiği ve hasta olmayan vatandaşlar üzerinden de uyguladığı tespit edildi.

 

tamamı için kaynağa bakınız

benzeri haber:

Sahte reçeteyle 20 milyon lira dolandırmışlar