Ana Sayfa Hukuk&Etik örnek vaka; hastanın rızası kendisinden alınmalı

örnek vaka; hastanın rızası kendisinden alınmalı

Anayasa Mahkemesi* doktor kusuru bulunmamasına rağmen yapılan ameliyatta gözünü kaybeden hasta yeterince bilgilendirilip kendi rızası alınmadığı için ihlal kararı vererek yeniden yargılamaya hükmetti. *AYM acil bir durum olmadığı için hastanın ailesinin ameliyatlara onay vermesinin geçerli olamayacağına ve tüm risklerin izah edilerek hastanın rızasının aranmasının gerektiğini bildirdi. Karar, olaydan tam 14 sene sonra geldi.

Servet Yanatma/euronews

AYM Çarşamba günü yayımlanan gerekçeli kararında hastanın vücut bütünlüğüne yönelik tıbbi müdahale öncesinde rızasının alınmadığı ve riskler konusunda aydınlatılmadığı iddiasının mahkemeler tarafından “konuyla ilgili ve yeterli bir gerekçe ortaya konulmadığı sonucuna” ulaştı. Anayasa Mahkemesi “Üstelik başvurucunun belirtilen iddia ve şikayetleri, yargılamanın sonucuna doğrudan etki edebilecek mahiyettedir.” diyerek yargısal makamlarca bu değerlendirmelerin yapılmaması nedeniyle kişinin maddi ve manevi varlığının korunması ve geliştirilmesi hakkı bakımından kamu makamlarının pozitif yükümlülüklerini yerine getirmedikleri kanaatine vardı.

Yeniden yargılama yapılacak

“Maddi ve manevi varlığın korunması hakkı”nın ihlal edildiğine karar veren AYM sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere kararını İstanbul 2. Asliye Hukuk Mahkemesine gönderdi.

Fındık Kılıçaslan 2005 tarihinde yazlıktaki evinin bahçesinde odun kırarken gözüne odun parçası batması üzerine İzmir’de Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Hastanesine kaldırıldı. Dört gün süreyle aynı hastanede kalan hasta doktorların kataraktın oluşması için bir iki ay beklenmesi gerektiğini belirtmeleri üzerine taburcu edildi.

Hasta bundan birkaç hafta sonra İstanbul’da bir özel hastaneye başvurdu. Hasta burada katarakt tanısıyla sol gözünden ameliyat edildi ancak ameliyata muvafakatname belgesi hastanın yakını tarafından imzalandı. Ameliyat sonrasında göz içinde oluşan iltihabın giderilememesi üzerine başvurucu aynı hastanede farklı doktorlar tarafından beş kez daha ameliyat edildi ancak başvurucunun sol gözünde tamamen görme kaybı meydana geldi.

tamamı için kaynağa bakınız

 

ilgili görüş 

Güncel Tıptaki Sorunlara Hukuksal Yaklaşım