Ana Sayfa Ana Sayfa İlave prim ödemesi ocak ayında sona erecek; ya toptan ödeme ya da...

İlave prim ödemesi ocak ayında sona erecek; ya toptan ödeme ya da yüksek emekli aylığı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kurumlarında çalışan hekim ve uzman hekimlerin emekli aylığını artırmak için 2010 yılında başlatılan ilave prim ödemesi ocak ayında sona erecek. Döner sermayeden aldıkları para karşılığında 2010 yılından beri ilave prim ödeyen hekimlerin iki seçenekleri bulunuyor. Yatırdıkları her 360 günlük prim karşılığı, “ilave prime esas kazancın yüzde 2’si” oranında daha yüksek emekli aylığı alabilecekleri gibi, toptan ödeme tercihinde de bulunabilecekler. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, kamuda çalışan on binlerce hekimi ilgilendiren düzenlemeye ilişkin ayrıntıları yazdı.

Kamuda çalışan doktorların düşük emekli aylığı sorununu çözmek amacıyla 2010 yılında 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda düzenleme yapıldı. Kanuna eklenen Ek Madde 3 uyarınca, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kurumları ile esenlendirme tesislerinde döner sermaye gelirlerinden ek ödeme alan tabip ve diş tabipleri ile tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanların, ilave prim ödeyerek emekli aylığını yükseltmeleri öngörüldü. Bu amaçla, söz konusu hekimlerin döner sermayeden aldıkları paydan 2010 yılından beri yüzde 20 oranında ilave prim kesintisi yapılıyor.

DÖNER SERMAYEDEN ELE GEÇEN PARA ARTACAK

Bu düzenleme dolayısıyla, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kurumları ile esenlendirme tesislerinde görev yapan hekimlerin döner sermaye gelirlerinden aldıkları ek ödemeden yapılan kesinti uygulaması ocak ayında sona erecek. Böylece, döner sermayeden ele geçen para artacak. Örneğin daha önce bin lira olan döner sermayeden alınan para bin 200 liraya çıkacak.

 

 

tamamı için kaynağa bakınız