Ana Sayfa Hukuk&Etik Hekime şiddet ve hakarete verilen cezalar!

Hekime şiddet ve hakarete verilen cezalar!

Hakaretlere verilen cezalar:

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde çocuk sağlığı ve hastalıkları branşında uzmanlık eğitimi gören asistan hekime, 23.10.2016 tarihinde Çocuk Acil Servisi’nde görev yaptığı sırada hasta çocuğun yanında sadece bir refakatçi kalmasını istediği için çocuğun babası tarafından hakaret edilmiştir. Odadan çıkmamakta ısrar eden ve hakaretlerini sürdüren şahıs, güvenlik görevlisi tarafından çıkartılmıştır. 

Hasta yakını hakkında dava açılmış ve dava İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmüştür. Mahkeme 06.12.2018 tarihinde, kamu görevlisine hakaret suçunu sabit görmüş ve sanık hakkında 11 ay 20 gün hapis cezası vermiştir. Hükmün açıklanması geri bırakılmış ve sanık 5 yıl denetim süresine tabi kılınmıştır.

Karar için tıklayınız.

Özel bir hastanede görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı hekim, 14.01.2017 tarihinde bilgisayar sisteminde yaşanan arıza sebebiyle poliklinik hizmetine ara vermek ve arızanın giderilmesini beklemek zorunda kalmıştır. Hastane bilgi işlem servisi tarafından arızanın giderilmesi için işlem yapıldığı sırada poliklinik sırası bekleyen bir hasta yakını sinkaflı sözlerle hekime hakaret etmiş ve güvenlik görevlisinin müdahalesiyle uzaklaştırılmıştır. 

Şahıs hakkında dava açılmış ve dava Büyükçekmece 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmüştür. Mahkeme, yargılama sonucunda 26.11.2018 tarihinde hekimin kamu hizmeti verdiğini ve kamu görevlisi olduğunu da dikkate alarak sanık hakkında 11 ay 20 gün hapis cezası vermiştir. 

Sanığın daha önce sabıkası bulunmadığından hükmün açıklanması geri bırakılmış ve 5 yıl denetim süresine tabi kılınmıştır.

Karar için tıklayınız.

Şiddete verilen ceza: 

Özel bir hastanede görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı hekim, 11.02.2016 tarihinde kontrole getirilen çocuğun sarılık değerlerinin yüksek olduğunu ve önceki tetkik sonucunda hata bulunduğunu tespit etmiş ve hasta yakınlarına bilgi verip uygun tedaviyi anlatmıştır. Buna rağmen, hasta yakını tarafından fiziksel saldırıya uğramış, tehdit ve hakarete maruz kalmıştır.

Hasta yakını hakkında açılan dava Gaziosmanpaşa 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmüş ve yapılan yargılama sonucunda 31.10.2018 tarihinde karar verilmiştir. Mahkeme sanığa kasten yaralama suçundan 3.000-TL adli para cezası, hakaret suçundan 2.000-TL adli para cezası ve tehdit suçundan 5 ay hapis cezası vermiştir. 

Sanığın daha önce sabıkası bulunmadığından hükmün açıklanması geri bırakılmış ve sanık 5 yıl denetim süresine tabi kılınmıştır.

Karar için tıklayınız.