Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Google DeepMind protein modellemesi ile erken teşhise yardımcı oluyor

Google DeepMind protein modellemesi ile erken teşhise yardımcı oluyor

Şirkete göre protein yapılarını anlamak, hastalık tedavisinde büyük bir rol oynuyor ve bilim insanlarının hastalık tedavisini geliştirmesine yardım ediyor.

DeepMind’ın protein yapılarını anlamakla ilgili yazdığı (*)blog yazısında, şirketin yapay zeka sistemi AlphaFold‘un ürettiği proteinlerin, 3B modellerinin daha öncekilerden çok daha hassas olduğunu ve bunların üretilmesinin biyolojideki temel zorluklardan biri üzerinde önemli ilerleme olduğunu söylüyor. DNA’da kalıntı amino asitlerden protein moleküllerinin doğal 3D durumunu, yani protein zincirinin doğal duruma nasıl ulaştığını tahmin etmek için çeşitli bilimsel yöntemler bulunuyor.

Ancak, 3 boyutlu yapının modellenmesi de bu kapsamda oldukça karmaşık bir görev olarak karşımıza çıkıyor. Bunu gerçekleştirirken protein katlanmasının, amino asitler arasındaki etkileşimler gibi etkenlere bağlı olmasından dolayı ne kadar permütasyon olabileceği göz önüne alınıyor. DeepMind da AlphaFold ile bu zorluğu gerçeğe çeviriyor.

DeepMind yaklaşımının, protein yapılarını tahmin etmeye çalışmak için büyük veriyi kullanmakta olan daha önceki araştırmalara dayanarak devam ettiğini söylüyor. Spesifik olarak genomik verilere dayanan derin öğrenme yaklaşımlarını uyguluyor.

DeepMind, hastalıkları tedavi etmek, çevreyi yönetmek ve daha fazlasını ölçmek için ölçülebilir bir etkiye sahip olmadan önce yapılması gereken çok daha fazla çalışma olmasına rağmen, yapay zeka odağında potansiyelin çok büyük olduğunu söylüyor. Şirket, makine öğreniminin bilim dünyasını nasıl geliştirebileceğine odaklanan ekibiyle, kendi teknolojisinin fark yaratabileceğinin altını çiziyor.

(*)https://deepmind.com/blog/alphafold/

Today we’re excited to share DeepMind’s first significant milestone in demonstrating how artificial intelligence research can drive and accelerate new scientific discoveries. With a strongly interdisciplinary approach to our work, DeepMind has brought together experts from the fields of structural biology, physics, and machine learning to apply cutting-edge techniques to predict the 3D structure of a protein based solely on its genetic sequence.

Our system, AlphaFold, which we have been working on for the past two years, builds on years of prior research in using vast genomic data to predict protein structure. The 3D models of proteins that AlphaFold generates are far more accurate than any that have come before—making significant progress on one of the core challenges in biology.

görsel : https://deepmind.com/blog/alphafold/