Ana Sayfa Tıp&Sağlık Altın nanopartikülleri ile 10 dk da kanser teşhisi!

Altın nanopartikülleri ile 10 dk da kanser teşhisi!

Araştırmacılar, kanser hücrelerinden ve sağlıklı hücrelerden gelen DNA arasında ilginç bir fark keşfettiler ve bu bulgu kanser için yeni bir kan testine yol açabilir.

Yeni bir araştırmaya göre, kanser DNA’sının altın için oldukça güçlü bir afinitesi vardır. Araştırmacılara göre bu özellik kanser türüne bakılmaksızın, genel olarak kanser DNA’sında ortak görülmektedir.

Kanser hastası ve sağlıklı kişilerden alınan 200 kadar örnek üzerinde yapılan testin, sadece 10 dakika içinde yüzde 90’a kadar doğruluk payıyla kanseri tespit edebildiği kaydedildi.

Bu bulgudan yararlanarak araştırmacılar, kanseri tespit etmek için altın nanopartiküllerini kullanan yeni bir test tasarladılar. Altın parçacıkları kanserli DNA mevcut olup olmamasına bağlı olarak, renk değiştirdi. . Sonuç, Nature Communications dergisinde yayınlanan (4 Aralık) araştırmaya göre sadece 10 dakikada kansere yakalanabilen basit ve hızlı bir testti .   Önemlisi %90 doğrulukla sonuç alınabilmekte!

Araştırma Queensland Üniversitesine bağlı Biyomühendislik ve Nanoteknoloji Enstitüsünde görevli bilim adamları tarafından yürütüldü.