Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji AB’den yapay zekaya müthiş fon

AB’den yapay zekaya müthiş fon

AB Komisyonu tarafından sunulan eylem planında, yapay zeka alanında kamu ve özel sektör yatırımlarının 2020 yılı sonuna kadar en az 20 milyar avroya ulaşması öngörülüyor. Komisyon ulusal yatırımları tamamlayacak şekilde, aynı tarihe kadar, yılda 1,5 milyar avro yatırım yapacak.

Yapay zeka uygulamalarının geliştirilmesi ve kullanımı için becerilerin varlığı da önemli. Ancak AB ülkelerinde bilgi ve iletişim alanlarında uzman yeterli sayıda profesyonel bulunmuyor. Söz konusu alanda yüksek öğretim programları da yeterli sayıda değil.

Bu nedenle, AB Komisyonu, Avrupa ülkeleriyle işbirliği içinde burslar sağlayarak yapay zeka alanında yüksek öğrenim programlarını destekleyecek.

Etik ve güven

Avrupa’nın etik ve güvenli yapay zeka uygulamaları alanında dünya lideri bir bölge haline gelmesi için daha güçlü bir eşgüdüm gerekiyor.

Bu amaçla, toplumun yapay zekanın kullanımını benimsemesi için gerekli olan güven oluşturmak ve temel haklar ve etik kurallara saygılı teknoloji geliştirilmesini desteklemek için akademi, ticaret ve sivil toplumu temsil eden Avrupa düzeyinde bir uzman grubu kurulacak. Bu grup, etik kurallar kılavuzu üzerinde çalışma yapacak. Kılavuzun 2019 Mart ayında son halini alması öngörülüyor.

Nisan 2018’de kabul edilen yapay zekâ stratejisini 7 Aralık’ta yürürlüğe koyan Komisyon, Avrupa’da yapay zekânın gelişimini ve kullanımını teşvik etmek için üye devletlerle hazırlanmış koordineli bir plan sunmuştu detayları:

Member States and Commission to work together to boost artificial intelligence “made in Europe”

Delivering on its strategy on artificial intelligence adopted in April 2018 today the Commission presented a coordinated plan prepared with Member States to foster the development and use of artificial intelligence in Europe.

https://ec.europa.eu/commission/news/artificial-intelligence-2018-dec-07_en