Ana Sayfa Ana Sayfa 1 Ara’lık

1 Ara’lık

HIV virüsü taşıyanlar çocuk sahibi olabilir mi?

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından birisi: AIDS.

80’li yıllarda farkına varılan, 90lardan itibaren kontrol altına alınmaya başlanan bu virüs aslında çok akıllı. Sürekli mutasyonlar ile yapısını değiştiriyor ancak her geçen gün bu hastalık öldürücü olmaktan çok kronik-yönetilebilir bir hastalık haline geliyor. Peki HIV taşıyan kişiler acaba çocuk sahibi olabilirler mi? Ufuk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Üyesi Doç Dr. Emre Pabuçcu, HIV virüsü taşıyan kişilerin de çocuk sahibi olabileceğine dikkat çekti.

Günümüzde AIDS’le ortalama yaşam süresinin artması, beraberinde çocuk sahibi olma planlarını getiriyor. Virüsün en sık izlendiği yaş aralığı 15-44 arası ve neredeyse %90 ‘ı çocuk sahibi olma, yani üreme çağında. Ufuk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Üyesi Doç Dr. Emre Pabuçcu, konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

HIV testi yaptırmak artık daha da önemli

HIV testi yaptırmak artık daha da önemli, çünkü etkin tedavilerin erken başlanması ile daha başarılı sonuçlar alınıyor. Geç kalınmış vakalarda tedavi şansı düşük. Test yaptırmak ilk ve en önemli basamak. Çocuk sahibi olmak isteyenler özellikle HIV testi yaptırmalı ve aşılama veya tüp bebek sürecindeki çiftler de mutlaka taranmalı.

Çiftlerden biri HIV pozitif ise ne yapılmalı?

Eğer çiftlerden biri HIV pozitif ise etkin tedaviler mümkün. Bu konu ile ilgili olarak uygun branş hekiminden mutlaka bilgi alınmalı. Eğer erkek HIV pozitif ise, özel sperm yıkama ve hazırlama teknikleri ile sperm elde ediliyor ve elde edilen bu spermler özel birtakım teknikler yardımı ile HIV yönünden araştırılıyor. Sağlıklı spermler ile de aşılama veya mikroenjeksiyon adı verilen yöntemler uygulanıyor. Bu özel sperm yıkama teknikleri sonucunda, risk neredeyse yok denecek kadar az ancak hiçbir zaman sıfır olmadığının da altını çizmek lazım. Anne-baba adayına bu bilgiyi net olarak vermek gerekiyor.

———————–

AIDS dünyada azalıyor, Türkiye’de artıyor, vakaların %80’i erkek!

İstatistiklere göre bugün dünya üzerinde 36.9 milyon kişi HIV enfeksiyonu ile yaşamaya devam ediyor. Epideminin başından beri 36 milyon kişinin de hayatını kaybettiğini söyleyen Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada hızla yayılan yeni HIV enfeksiyonu sayısının, 1996 yılında etkin ilaçların kullanıma girmesiyle azalmaya başladığını, yaşam kaybı oranlarının ise ancak 2004’ten sonra düşmeye başladığını belirtti.

Hastalığa neden olan HIV’in, vücudun savunma gücünü zayıflattığını hatırlatan Prof. Sönmezoğlu, şunları söyledi:

“Erken tanının ve korunmanın sağlanabilmesi için toplumsal farkındalığın artırılması son derece önem taşıyor. Gelişmiş ülkelerde hastalık, HIV risk gruplarının belirlenmesi, bu gruplara hastalıktan korunma eğitimlerinin verilmesi, test yaptırmalarının sağlanması ve yeni tanı alan tüm hastalara tedavi başlanması ile kontrol altına alınabiliyor. Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde ise yeni hasta sayıları artmaya devam ediyor. 2000’li yıllarda, HIV’in etkin şekilde baskılayarak bağışıklık sisteminin yeniden yapılanmasını sağlayan kombine HIV tedavilerine sadece yüzde 2 hasta ulaşabiliyorken, 2007’de bu oranın yüzde 12’ye, 2017’de ise yüzde 59’a ulaştığı görülüyor.”

VAKALARIN YÜZDE 80’İNİ ERKEKLER, YÜZDE 20’SİNİ KADINLAR OLUŞTURUYOR

Türkiye’nin AIDS istatistiklerine yönelik bilgiler de veren Prof. Dr. Sönmezoğlu, “Kayıtlı vakaların yüzde 80’ini erkekler, yüzde 20’sini kadınlar oluşturuyor. Vakaların yüzde 79,2’sini erkekler, yüzde 20,8’ini kadınlar oluşturuyor. Hastaların yüzde 15,2’i yabancı uyruklu. En yüksek 30-34 ve 25-29 yaş aralığında görülüyor. Bulaş yoluna bakıldığında, vakaların yüzde 49,8’inin virüsü cinsel yolla aldığı, bu vakaların yüzde 71,9’unun da heteroseksüel cinsel ilişki olduğu bildiriliyor. Vakaların yüzde 1,4’ünün bulaşma yolu damar içi madde kullanımı olup, yüzde 47,8’sinin bulaş yolu bilinmiyor” şeklinde konuştu.

https://www.ntv.com.tr/saglik/aids-dunyada-azaliyor-turkiyede-artiyor-vakalarin-80i-erkek-1-aralik-dunya,-nDAM8tFfkCPcOk7_iymJQ

HIV’le mücadelede 90-90-90 formülü

Mesude Erşan Hürriyet haberi:

UNAIDS’in (Birleşmiş Milletler AIDS Örgütü) bu yılki sloganı “Durumunuzu bilin”. Bununla bilhassa riskli davranışlarda bulunanları HIV testine çağırıyor. Çünkü HIV’i esas, virüsü taşıdığını bilmeyenler yayıyor. Örgütün hedefi “90-90-90” formülünü tutturmak. Yani HIV pozitiflerin en az %90’ının durumlarını bilmesi, bunların en az %90’ının tedaviye erişebilmesi, tedaviyi alanların da en az %90’ında ‘tam tedavi’ sağlanması. Böylece HIV yayılımını durdurmak mümkün olacak. Öte yandan Türkiye’de sadece son iki yılda 4 bin 500 yeni HIV enfeksiyonu saptandı.

TÜRKİYE’DE 16 YILDA YÜZDE 2029’LUK ARTIŞ VAR
Türkiye’de yıllık yeni HIV pozitif olgu sayısında son 16 yılda %2029’luk artış var. 2000-2017’de dünyada yeni olgu sayısında ortalama %36’lık azalma oldu. Afrika’da %24, Kuzey ve Güney Amerika’da %5, Asya’da %27, Pasifik ülkelerinde %7’lik azalma gerçekleşti. Ancak Doğu Akdeniz’de %27, Avrupa’da %20, Türkiye ise %2029 (yani 20 kat artış) yaşandı. 1980-90’lı yıllara kıyasla bugün Türkiye’de saptanan HIV enfeksiyonu olgularının çok daha yüksek oranda kendi vatandaşlarımız arasından çıktığı görülüyor. Erbaydar, “Olguların büyük çoğunluğu güvenli olmayan cinsel ilişki yoluyla HIV bulaşanlar. Bu noktada maalesef ciddi artış var” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/hivle-mucadelede-90-90-90-formulu-41037290

HIV pozitif üniversite öğrencisi: HIV pozitif öldürmüyor

AIDS öldürüyor

Ankara’da 2 yıl önce ‘HIV pozitif’ virüsü taşıdığını öğrenen üniversite öğrencisi C.K. (24), yaşadığı zorlukları anlattı. C.K., ”’Bizimle yan yana oturma’, ‘aynı yerde yemek yiyemeyiz’ diyerek, benimle görüşmeyen arkadaşlarım oldu. Bu konuyla ilgili gerçek bir bilgiye sahip olmadıkları böyle düşündüler. Ben de HIV pozitif olmayan bir insan gibi yürüyorum, kafeye gidiyorum, yemek yiyebiliyorum. HIV pozitif öldürmüyor, AIDS öldürüyor” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-hiv-pozitif-universite-ogrencisi-hiv-pozitif-oldurmuyor-aids-olduruyor-41037273

34 yılda 35 milyon kişi bu hastalıktan öldü

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Evren;

Kazanılmış İmmün Yetmezlik Sendromunun (AIDS) 34 yıl önceki teşhisinden günümüze kadar dünyada 78 milyon kişinin İimmün yetmezlik virüsü (HIV) ile infekte olduğunu ve bu hastaların 35 milyondan fazlasının hayatını kaybettiğini söyleyen Dr. Hakan Evren, dünya genelinde HIV bulaşmış kişilerin sayısının her geçen gün artış gösterdiğini kaydederek, “HIV virüsü bağışıklık sisteminde yer alan hücrelere saldırır. Bu sebepten ortalama 8-10 yıl sonra enfekte olan kişinin savunma mekanizmasında ciddi zafiyetler ortaya çıkar. Bu aşamada fırsatçı olarak bilinen bazı bakteri, mantar, virüs ve parazitler kişiyi hasta eder ve AIDS adı verilen sendrom meydana gelir. Günümüzde hastalığın tedavisi konusunda belirgin bir ilerleme kaydedilmiş olmasına rağmen HIV virüsü taşıyan kişilere yaklaşımda bilgi eksikliğinden kaynaklanan negatif tutum devam etmektedir” dedi.

https://www.cnnturk.com/saglik/34-yilda-35-milyon-kisi-bu-hastaliktan-oldu