Ana Sayfa Hukuk&Etik Teklifin ilk bölümü mecliste kabul edildi

Teklifin ilk bölümü mecliste kabul edildi

AK Parti’nin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırladığı 44 maddelik yasa teklifi Meclis Başkanlığı’na geçen ay sonu sunulmuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda, Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ilk 22 maddesini kapsayan birinci bölümü kabul edildi.

(5. maddesi geri çekilmişti.
Reçetesiz ilaç satışında eczacıya ceza da geri çekilmişti)

Basına yansıyan ve kabul edilen bazı maddelerden öne çıkanlar;

Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sebebiyle kasten işlenen suçlardan şüpheli olanlar, kolluk görevlilerince yakalanacak ve gerekli işlemleri yapılarak Cumhuriyet başsavcılığına sevk edilecek ve Cumhuriyet savcısı adli işlemleri yerine getirecek.

TEB’in yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu ve T.C.Sağlık Bakanlığı tarafından uygun görülen kamu kurum/kuruluşları aracılığıyla şahsi kullanım için yurt dışından ilaç sağlanabilecek, doğrudan hastalara verilebilecek. Bu uygulama içinde en çarpıcı olan ise hastanelerin de yurt dışından toplu olarak getirdiği ilaçların temini de buna dahil olacak ki açılan hacmi büyük olan şehir hastanelerini düşününce bu uygulama önümüzdeki günlerde çok konuşulacaktır.

Terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu için kamu görevinden çıkarılan ve güvenlik soruşturması sonucunda kamu görevine alınmayan devlet hizmeti yükümlüsü doktorlar, çıkarma veya göreve alınmama kararının verildiği tarihten itibaren 450 gün sonunda mesleklerini icra edebilecek. Teklifin mevcut halinde bu süre 600 gün idi.

Tabiplerin birden fazla tabiplik görevi kabul etmeleri için tabip odasından izin almaları şartı kalkıyor.

Kanuna aykırı şekilde embriyo ve üreme hücresi bağışlayan, aşılayan, bulunduran, kullanan, saklayan ve nakledenlerle bunların alım ve satımını yapanlar, alım ve satımına aracılık edenler veya komisyonculuğunu hatta reklamını yapanlara ceza ve ruhsat iptalleri uygulanacak.

Canlıdan organ nakli; alıcının en az 2 yıldan beri evli olduğu eşi ile 4’üncü dereceye kadar (4’üncü derece dahil) kan ve kayın hısımlarından yapılabilmesi mümkün olabilecek.

 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için yasa teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu

 

Yeni sağlık yasa teklifine eleştiriler