Ana Sayfa Ecza “Sorun firma kaynaklı, az az veriyorlar piyasada ‘yok’ olunca tekrar sürüyorlar”

“Sorun firma kaynaklı, az az veriyorlar piyasada ‘yok’ olunca tekrar sürüyorlar”

Piyasaya yetersiz sunulan aşılar nedeniyle yurttaşların yaşadığı mağduriyete ilişkin Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak ve Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan BirGün’e değerlendirmelerde bulundu.

TEB Başkanı Çolak, aşıların önleyici ve çok önemli bir olduğunun altını çizerek, “Vatandaşlar ilacı arayıp, bulamayıp vazgeçtiğinde bunun sorumlusu kim olacak?” diye sordu. Sağlık Bakanlığı’nı gerekli önlemleri almaya çağıran Çolak, “Sorun firma kaynaklı, az az veriyorlar piyasada ‘yok’ olunca tekrar sürüyorlar” dedi.

Hastalar mağdur oluyor
TEİS Başkanı Saydan da aşıların eczanelere sınırlı sayıda gönderildiğine dikkat çekti. Tedarikinde sorun yaşadıkları ilaç sayısının gün geçtikçe arttığını söyleyen Saydan, “İlaç Takip Sistemi üzerinden Bakanlıkça sorguladığında sanki o ilaçlar piyasada varmış gibi görünüyor. Oysa ki bu satışlar birer ikişer kutu satışlar olup kesinlikle talebi karşılayacak miktarda değil” dedi.

Saydan, şöyle devam etti: “Vatandaşlarımız grip salgını gelmeden kendilerini korumaya almak için, aşılarını reçetelendirip eczanelerimize geliyorlar ama aşıların tedarikinde sorun yaşıyoruz. Piyasada bulunması gereken ve SGK tarafından ödenen zatürre aşıları ki bunlar iki tanedir ve ecza depolarında maalesef şu an için bulunmamaktadır.”

İlaç krizi ile karşı karşıyayız
Ankara Kızılay’daki eczacılar da aşıların bulunamadığını doğruluyor. Depolardan aşı talep ettiklerinde “yok” yanıtı ile karşılaştıklarını belirten eczacılar, şunları söyülüyor: “Vatandaşlar eczane eczane dolaşıp aşı arıyor. Sivilce ilacına kadar birçok ilaç yok. Kanser ilaçları ise zaten yok. Çok ciddi bir ilaç krizi ile karşı karşıyayız.”