Ana Sayfa Tıp&Sağlık Meclis sağlık düzenlemeleri için mesai yapacak

Meclis sağlık düzenlemeleri için mesai yapacak

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, yarın TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda görüşülecek.

  • Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesine dair teklif TBMM’de

Komisyon, tümü üzerindeki görüşmeleri tamamlanan 44 maddelik teklifi, maddeleri üzerinden müzakere etmeye devam edecek.

Teklif, daha sonra TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşacak.

Teklife göre, Türk Eczacıları Birliğinin yanı sıra SGK ve Sağlık Bakanlığı tarafından uygun görülen kurum/kuruluşlar aracılığıyla şahsi kullanım için yurt dışından ilaç sağlanabilecek.

İlaç sayılmayan bazı ecza ve kimya ürünlerinin izinsiz ithali, bunların izinli laboratuvarlar dışında üretilmesi ve bakanlıkça istenilen fiyat tadilinin yapılmaması halinde 30’ar bin lira ceza uygulanacak.

Terör örgütlerine veya devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapılara üyeliği, irtibatı olduğu için kamu görevinden çıkarılan tabipler ve diş tabipleri, sadece sosyal güvenlik kuruluşu ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında veya muayenehanede çalışabilecek.

Tütün ürünleri kapalı dolaplarda, kişilerin ulaşamayacağı ve göremeyeceği şekilde satışa sunulacak. Bütün tütün ürünlerinin üzerindeki yazı ve şekiller aynı olacak.

Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde ve üniversite yerleşkelerinde tütün ürünlerinin satışı yapılamayacak.

Televizyonda yayınlanan filmlerde, dizilerde, sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde, internet, topluma açık olan sosyal medya ve benzeri ortamlarda tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışan personele yönelik suçlardan şüpheli olanlar, kolluk görevlilerince yakalanacak ve savcılığa sevk edilecek. Savcılık adli işlemleri yerine getirecek.

Ruhsat almadan faaliyet gösteren kan ve kan ürünleri üretim yerlerinin faaliyetleri valilikçe men edilecek ve 10 bin Türk lirası idari para cezası ile cezalandıracak.

İki araştırma komisyonu kurulacak

Genel Kurulda, Otistik ve Down Sendromlu Çocukların Sorunlarını Araştırma Komisyonu ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Komisyonu kurulması planlanıyor.

26. Yasama Dönemi’nde her iki araştırma komisyonu kurulmuş ancak 24 Haziran 2018 tarihinde erken seçime gidilmesi nedeniyle komisyonlar çalışmalarına başlayamamıştı.